Germaniyalik shifokor yurtimizdagi sport tibbiyotining rivoji bilan tanishdi
Shu kunlarda sport tibbiyoti sohasida katta tajribaga ega boʻlgan germaniyalik mutaxassis Simon Brosseder Toshkentda mehmon boʻlib turibdi. Shifokor tashrifi davomida yurtimizda sport tibbiyotining rivoji, shuningdek, Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi hamda uning qoshidagi Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi (RSTIAM) faoliyati bilan tanishib chiqdi.
Germaniyalik mutaxassis tashrifi davomida Sport vaziri Adham Ikramov bilan uchrashdi. Tomonlar suhbat davomida Oʻzbekiston va Germaniya sport tibbiyotidagi oʻziga xosliklar xususida fikr almashishdi. Qayd etish joiz, janob Brosseder poytaxtimizda qurilayotgan Olimpiya shaharchasida ham boʻlib, u yerdagi Davlat sport tibbiyoti va ilmiy-amaliy markazi haqidagi rejalar bilan tanishdi.
RSTIAM direktori Kamol Sirojitdinov yevropalik mehmonga tashkilotning asosiy yoʻnalishlari, sportchilar sogʻligʻini mustahkamlash va tibbiy xizmat koʻrsatish sifatini oshirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida maʼlumot berdi. Shuningdek, MOQ va RSTIAM xodimlari bilan uchrashuvda sport tibbiyotidagi ilgʻor tajribalar, mavjud muammolar va ularni bartaraf etish yoʻllari muhokama qilindi.
Shuningdek, germaniyalik mutaxassis Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasida boʻldi. Uchrashuvda terma jamoa tibbiyot shtabi vakillari ham qatnashib, futbolchilarning tiklanishi, ularning salomatligini nazorat qilish borasida fikr almashildi.

Немецкий специалист ознакомился с развитием спортивной медицины в Узбекистане
В эти дни в Ташкенте находится немецкий эксперт по спортивной медицине Симон Бросседер, который имеет большой опыт работы. В рамках своего визита он ознакомился с развитием спортивной медицины в нашей стране, а также деятельностью Национального Олимпийского комитета Узбекистана и Республиканского научно-практического Центра спортивной медицины (РНПЦСМ).
Во время своего визита немецкий специалист также встретился с Министром спорта Адхамом Икрамовым. В ходе беседы стороны обсудили особенности спортивной медицины в Узбекистане и Германии. Отметим, что господин Бросседер побывал и в строящемся в нашей столице Олимпийском городке, где ознакомился с планами по созданию Государственного центра спортивной медицины и научно-практического центра.
Директор Центра Камол Сирожитдинов представил гостю основные направления деятельности организации, рассказал о проводимой работе по укреплению здоровья спортсменов и повышению качества медицинского обслуживания. Кроме того, на встрече с сотрудниками НОК и РНПЦСМ были обсуждены передовой опыт в области спортивной медицины, существующие проблемы и пути их решения.
Кроме того, европейский гость посетил Ассоциацию футбола Узбекистана. На встрече также присутствовали представители медицинского штаба национальной сборной, которые обменялись мнениями по вопросам восстановления футболистов и контроля за их здоровьем.
Для сведения, господин Бросседер специализируется на лечении врождённых ортопедических патологий, а также деградативных заболеваний костно-суставной системы. Более 20 лет он успешно работает в этих направлениях.