XOQ Prezidenti Kirsti Koventri bilan uchrashuv o‘tkazildi
Singapurda oʻtayotgan suv sporti turlari boʻyicha jahon chempionati doirasida O‘zbekiston sporti rasmiylari Xalqaro Olimpiya qo‘mitasi Prezidenti Kirsti Koventri hamda Olimpiya birdamligi dasturi direktori, XOQning Milliy Olimpiya qoʻmitalari bilan ishlash departamenti rahbari Jeyms Makleod bilan uchrashuv o‘tkazishdi.
Uchrashuvda Sport vaziri Adham Ikramov, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari, Osiyo Olimpiya kengashi (OOK) vitse-prezidenti Otabek Umarov hamda Milliy Paralimpiya qoʻmitasi raisining birinchi oʻrinbosari, Ijtimoiy himoya Milliy agentligi direktorining birinchi oʻrinbosari Shahnoza Mirziyoyeva, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov XOQ rahbari bilan suhbatlashishdi.
Dastavval Koventri xonimga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Milliy Olimpiya qo‘mitasining raisi Shavkat Mirziyoyevning samimiy salomi va tabriklari yetkazildi. Shuningdek, rasmiylar unga mas’uliyatli faoliyatida kuch-g‘ayrat va omad tilashdi.
Shuningdek, Koventri xonim Shahnoza Mirziyoyevani Butunjahon suzish federatsiyasi Ijroiya qoʻmitasi byurosining tarkibiga kirgani bilan qutladi. Sobiq suzuvchi sifatida ushbu mas’uliyatli lavozimning ahamiyati haqida gapirib, oʻzining qimmatli maslahatlarini berdi.
Mamlakatimizda Olimpiya harakatini rivojlantirish sohasida erishilgan natijalar va hozirgi holat bilan yaqindan tanishish, shuningdek, ushbu yo‘nalishda kelgusidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish maqsadida, Koventri xonim o‘ziga qulay vaqtda O‘zbekistonga tashrif buyurishga taklif etildi.

As part of the World Aquatics Championships in Singapore, representatives of the Uzbek delegation held a meeting with International Olympic Committee (IOC) President Kirsty Coventry and James Macleod, Director of Olympic Solidarity and Head of the NOC Relations Department at the IOC.
The meeting was attended by Minister of Sports Adkham Ikramov, First Deputy Chairman of the National Olympic Committee of Uzbekistan and Vice President of the Olympic Council of Asia (OCA) Otabek Umarov, First Deputy Chairperson of the National Paralympic Committee and First Deputy Director of the National Agency for Social Protection Shahnoza Mirziyoyeva, and NOC Secretary General Oybek Kasimov.
At the beginning of the conversation, Ms. Coventry was extended warm greetings and best wishes on behalf of the President of the Republic of Uzbekistan and Chairman of the National Olympic Committee, Shavkat Mirziyoyev. The officials expressed their appreciation for her contributions to the development of the International Olympic Movement and wished her continued success.
Ms. Coventry also congratulated Shahnoza Mirziyoyeva on her election to the Bureau of World Aquatics. As a former swimmer herself, she emphasized the significance of this role and shared valuable insights and recommendations.
To further acquaint herself with the current progress and achievements in the development of the Olympic Movement in Uzbekistan, and to explore future cooperation opportunities, Ms. Coventry was invited to visit Uzbekistan at a time most convenient for her.