XOQ Prezidenti Kirsti Koventri bilan uchrashuv o‘tkazildi
Singapurda oʻtayotgan suv sporti turlari boʻyicha jahon chempionati doirasida O‘zbekiston sporti rasmiylari Xalqaro Olimpiya qo‘mitasi Prezidenti Kirsti Koventri hamda Olimpiya birdamligi dasturi direktori, XOQning Milliy Olimpiya qoʻmitalari bilan ishlash departamenti rahbari Jeyms Makleod bilan uchrashuv o‘tkazishdi.
Uchrashuvda Sport vaziri Adham Ikramov, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari, Osiyo Olimpiya kengashi (OOK) vitse-prezidenti Otabek Umarov hamda Milliy Paralimpiya qoʻmitasi raisining birinchi oʻrinbosari, Ijtimoiy himoya Milliy agentligi direktorining birinchi oʻrinbosari Shahnoza Mirziyoyeva, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov XOQ rahbari bilan suhbatlashishdi.
Dastavval Koventri xonimga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Milliy Olimpiya qo‘mitasining raisi Shavkat Mirziyoyevning samimiy salomi va tabriklari yetkazildi. Shuningdek, rasmiylar unga mas’uliyatli faoliyatida kuch-g‘ayrat va omad tilashdi.
Shuningdek, Koventri xonim Shahnoza Mirziyoyevani Butunjahon suzish federatsiyasi Ijroiya qoʻmitasi byurosining tarkibiga kirgani bilan qutladi. Sobiq suzuvchi sifatida ushbu mas’uliyatli lavozimning ahamiyati haqida gapirib, oʻzining qimmatli maslahatlarini berdi.
Mamlakatimizda Olimpiya harakatini rivojlantirish sohasida erishilgan natijalar va hozirgi holat bilan yaqindan tanishish, shuningdek, ushbu yo‘nalishda kelgusidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish maqsadida, Koventri xonim o‘ziga qulay vaqtda O‘zbekistonga tashrif buyurishga taklif etildi.

Состоялась встреча с Президентом МОК Кирсти Ковентри
В рамках чемпионата мира по водным видам спорта в Сингапуре представители делегации Узбекистана провели встречу с Президентом Международного Олимпийского комитета Кирсти Ковентри и директором программы Олимпийской солидарности, руководителем департамента по работе с Национальными Олимпийскими комитетами МОК Джеймсом Маклеодом.
На встрече приняли участие Министр спорта Адхам Икрамов, первый заместитель председателя Национального Олимпийского комитета Узбекистана, вице-президент Олимпийского совета Азии (ОСА) Отабек Умаров, первый заместитель председателя Национального Паралимпийского комитета и первый заместитель директора Национального агентства социальной защиты Шахноза Мирзиёева, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов.
В начале беседы госпоже Ковентри были переданы искренние приветствия и наилучшие пожелания от имени Президента Республики Узбекистан, председателя Национального Олимпийского комитета Шавката Мирзиёева. Официальные лица выразили признательность за её вклад в развитие Международного Олимпийского движения и пожелали ей успехов в дальнейшей деятельности.
Кроме того, госпожа Ковентри поздравила Шахнозу Мирзиёеву с избранием в состав Бюро Исполнительного комитета Всемирной федерации водных видов спорта. Подчеркнув важность этой ответственной должности с точки зрения бывшей пловчихи, она поделилась своими ценными рекомендациями.
В целях ознакомления с текущим состоянием дел и достигнутыми результатами в области развития Олимпийского движения в нашей стране, а также для обсуждения перспектив дальнейшего сотрудничества в данном направлении, госпожа Ковентри была приглашена посетить Узбекистан в наиболее удобное для неё время.