Olimpiya harakatini rivojlantirish rejalari ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 1-iyul kuni Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Ma’lumki, 2024-yilda Parijda o‘tgan Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida yurtimiz sportchilari muvaffaqiyatli ishtirok etib, umumjamoa hisobida har ikki yo‘nalishda 13-o‘rinni egallagan edi. Joriy yil 13-fevralda bo‘lgan videoselektor yig‘ilishida yurtimizda olimpiya harakatini yanada rivojlantirish, kelgusidagi musobaqalarga puxta hozirlik ko‘rish vazifasi qo‘yilgandi. Shunga muvofiq, 2028-yilda AQSHning Los-Andjeles shahrida bo‘ladigan XXXIV yozgi Olimpiya va XVIII Paralimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik bo‘yicha qaror loyihasi ishlab chiqildi.
Qaror bilan 10 ta ustuvor vazifa belgilanmoqda. Bular – sport turlarini ustuvor, istiqbolli va rivojlanayotgan toifalarga ajratgan holda kuchaytirish, natijador sport turlari geografiyasini kengaytirish, iqtidorli yoshlarni quyi bo‘g‘indan boshlab shaffof usulda saralab olish, xorijiy mamlakatlar tajribasiga asoslangan milliy metodika yaratish, terma jamoalar uchun aniq maqsad va natijadorlikka yo‘naltirilgan o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarini tashkil etish, ularning moddiy-texnik bazasini yaxshilash, xalqaro sport tashkilotlari bilan hamkorlikni mustahkamlash kabilardir.
Shuningdek, O‘zbekiston sportchilarini 2028 yilgi Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlariga tayyorlash dasturi va maqsadli ko‘rsatkichlar belgilanmoqda.
Bu sohadagi ishlarni tizimli tashkil etish maqsadida Milliy olimpiya qo‘mitasining 14 ta hududiy bo‘limi tashkil etildi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari Olimpiya harakatini rivojlantirish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maxsus vakili bo‘ladi. Har bir hududga Sport vazirligi va Olimpiya qo‘mitasidan mas’ullar biriktiriladi.
Asosiy maqsad faqat bitta Olimpiada emas, doimiy va mustahkam zamin yaratishdir. Iqtidorli sportchilarni eng quyi bo‘g‘indan boshlab saralash va professional etib tayyorlash uchun uch bosqichli “Yangi O‘zbekiston Olimpiya cho‘qqilari” musobaqasi yo‘lga qo‘yiladi. Uning final bosqichi har yili Olimpiya shaharchasida “Prezident Olimpiadasi” sifatida o‘tkaziladi. G‘olib va sovrindor sportchilar Olimpiya markazlariga jalb etilib, professional tayyorlanadi.
Respublika olimpiya va paralimpiya markazining faoliyati milliy terma jamoalar zaxirasini yaratishga qaratiladi. Uning ta’minoti 2026-yildan boshlab respublika byudjetiga o‘tkaziladi. Markaz 8-11-sinflar uchun maktab, 1-2-kurslar uchun kollej sifatida faoliyat ko‘rsatadi hamda qabul kvotasi oshiriladi. 1-2-kurs o‘quvchilariga Sport vazirligi stipendiyasi beriladi. O‘quv-mashg‘ulotlar o‘tkazib borish uchun Olimpiya shaharchasi inshootlari markazga beg‘araz asosda biriktiriladi.
Shuningdek, atletlar zaxirasini kengaytirish maqsadida xususiy sport klublari faoliyati takomillashtirilib, rasmiy musobaqalardagi ishtiroki ta’minlanadi. Yuqori natija ko‘rsatgan sportchilar milliy terma jamoalarga qabul qilinishi mumkin bo‘ladi.
Sportchi va murabbiylar uchun ko‘plab rag‘batlar ham nazarda tutilmoqda. Jumladan, nufuzli musobaqalar g‘olib va sovrindorlari oliy harbiy ta’lim muassasalariga to‘g‘ridan to‘g‘ri qabul qilinadi. Mahoratli sportchilarni boshlang‘ich bo‘g‘inda yetishtirgan murabbiylar uchun ham ustamaning muayyan qismi to‘lab boriladi.
Davlatimiz rahbari sport federatsiyalari faoliyatini samarali tashkil etish, hududlarda soha infratuzilmasini yaxshilash, sportchi va murabbiylarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Plans on developing the Olympic movement reviewed
On July 1, President Shavkat Mirziyoyev reviewed the proposals on the preparation for the Olympic and Paralympic games.
As is known, our country's athletes achieved significant success at the 2024 Olympics and Paralympics in Paris, taking 13th place in the overall medal standings in both competitions. At a meeting on February 13 this year, the task was set to develop the Olympic movement in the country even more actively and qualitatively prepare for the next competitions. In this regard, a draft decree on preparations for the XXXIV Summer Olympic Games and XVIII Paralympic Games to be held in 2028 in Los Angeles (USA) was developed.
The draft decree defines 10 priority tasks. Among them are enhanced development of sports with a differentiated approach to developed, promising and developing sports, expansion of the geography of effective sports, transparent selection of talented young people from the lowest levels, creation of national training methods based on international experience, organization of training camps of national teams with a focus on a specific goal and result, strengthening their material and technical base, expanding cooperation with international sports organizations and others.
A program and targets for the preparation of athletes for the 2028 Olympic and Paralympic Games are also being developed.
For the systematic organization of work in this area, 14 regional branches have been established within the National Olympic Committee. The Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, the khokims of the regions and the city of Tashkent will become special representatives of the President of the Republic of Uzbekistan for the development of the Olympic movement.
Responsible persons from the Ministry of Sport and the Olympic Committee will be assigned to each region.
The main goal is not just preparation for one Olympics, but the formation of a sustainable and long-term system. A three-stage competition “Olympic Peaks of New Uzbekistan” will be launched to select and professionally train talented athletes starting from the lowest level. The final stage of the competition will be held annually in the Olympic city under the name “Presidential Olympics”. Winners and prize-winners will be accepted for training in Olympic centers.
The activity of the Republican Olympic and Paralympic Center will be aimed at forming the reserve of the national teams. From 2026, its financing will be transferred to the republican budget. The center will function as a school for pupils of 8-11 grades and a college for students of 1-2 years with the expansion of the admission quota. Scholarship of the Ministry of sport is envisaged for the students of 1-2 courses. The sports facilities of the Olympic Campus will be provided free of charge to the center for training.
In order to expand the pool of athletes, the work of private sports clubs will be improved and they will be granted the right to participate in official competitions. Athletes who have achieved high results will be able to join the national teams.
Various forms of encouragement for athletes and coaches are also envisaged. In particular, winners and medalists of prestigious competitions will be enrolled in higher military educational institutions without entrance exams. Coaches who have trained successful athletes at the initial stage will also receive additional payments.
The Head of State gave instructions to efficiently organize the activities of sports federations, develop infrastructure in the regions, and provide comprehensive support to athletes and coaches.