Olimpiya harakatini rivojlantirish rejalari ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 1-iyul kuni Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Ma’lumki, 2024-yilda Parijda o‘tgan Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida yurtimiz sportchilari muvaffaqiyatli ishtirok etib, umumjamoa hisobida har ikki yo‘nalishda 13-o‘rinni egallagan edi. Joriy yil 13-fevralda bo‘lgan videoselektor yig‘ilishida yurtimizda olimpiya harakatini yanada rivojlantirish, kelgusidagi musobaqalarga puxta hozirlik ko‘rish vazifasi qo‘yilgandi. Shunga muvofiq, 2028-yilda AQSHning Los-Andjeles shahrida bo‘ladigan XXXIV yozgi Olimpiya va XVIII Paralimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik bo‘yicha qaror loyihasi ishlab chiqildi.
Qaror bilan 10 ta ustuvor vazifa belgilanmoqda. Bular – sport turlarini ustuvor, istiqbolli va rivojlanayotgan toifalarga ajratgan holda kuchaytirish, natijador sport turlari geografiyasini kengaytirish, iqtidorli yoshlarni quyi bo‘g‘indan boshlab shaffof usulda saralab olish, xorijiy mamlakatlar tajribasiga asoslangan milliy metodika yaratish, terma jamoalar uchun aniq maqsad va natijadorlikka yo‘naltirilgan o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarini tashkil etish, ularning moddiy-texnik bazasini yaxshilash, xalqaro sport tashkilotlari bilan hamkorlikni mustahkamlash kabilardir.
Shuningdek, O‘zbekiston sportchilarini 2028 yilgi Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlariga tayyorlash dasturi va maqsadli ko‘rsatkichlar belgilanmoqda.
Bu sohadagi ishlarni tizimli tashkil etish maqsadida Milliy olimpiya qo‘mitasining 14 ta hududiy bo‘limi tashkil etildi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari Olimpiya harakatini rivojlantirish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maxsus vakili bo‘ladi. Har bir hududga Sport vazirligi va Olimpiya qo‘mitasidan mas’ullar biriktiriladi.
Asosiy maqsad faqat bitta Olimpiada emas, doimiy va mustahkam zamin yaratishdir. Iqtidorli sportchilarni eng quyi bo‘g‘indan boshlab saralash va professional etib tayyorlash uchun uch bosqichli “Yangi O‘zbekiston Olimpiya cho‘qqilari” musobaqasi yo‘lga qo‘yiladi. Uning final bosqichi har yili Olimpiya shaharchasida “Prezident Olimpiadasi” sifatida o‘tkaziladi. G‘olib va sovrindor sportchilar Olimpiya markazlariga jalb etilib, professional tayyorlanadi.
Respublika olimpiya va paralimpiya markazining faoliyati milliy terma jamoalar zaxirasini yaratishga qaratiladi. Uning ta’minoti 2026-yildan boshlab respublika byudjetiga o‘tkaziladi. Markaz 8-11-sinflar uchun maktab, 1-2-kurslar uchun kollej sifatida faoliyat ko‘rsatadi hamda qabul kvotasi oshiriladi. 1-2-kurs o‘quvchilariga Sport vazirligi stipendiyasi beriladi. O‘quv-mashg‘ulotlar o‘tkazib borish uchun Olimpiya shaharchasi inshootlari markazga beg‘araz asosda biriktiriladi.
Shuningdek, atletlar zaxirasini kengaytirish maqsadida xususiy sport klublari faoliyati takomillashtirilib, rasmiy musobaqalardagi ishtiroki ta’minlanadi. Yuqori natija ko‘rsatgan sportchilar milliy terma jamoalarga qabul qilinishi mumkin bo‘ladi.
Sportchi va murabbiylar uchun ko‘plab rag‘batlar ham nazarda tutilmoqda. Jumladan, nufuzli musobaqalar g‘olib va sovrindorlari oliy harbiy ta’lim muassasalariga to‘g‘ridan to‘g‘ri qabul qilinadi. Mahoratli sportchilarni boshlang‘ich bo‘g‘inda yetishtirgan murabbiylar uchun ham ustamaning muayyan qismi to‘lab boriladi.
Davlatimiz rahbari sport federatsiyalari faoliyatini samarali tashkil etish, hududlarda soha infratuzilmasini yaxshilash, sportchi va murabbiylarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Рассмотрены планы по развитию олимпийского движения
Президент Шавкат Мирзиёев 1 июля ознакомился с предложениями по подготовке к Олимпийским и Паралимпийским играм.
Как известно, на Олимпиаде и Паралимпиаде 2024 года в Париже спортсмены нашей страны добились значительных успехов, в обеих соревнованиях заняв 13-е место в общем медальном зачете. На видеоселекторном совещании 13 февраля текущего года была поставлена задача – еще более активно развивать олимпийское движение в стране и качественно подготовиться к следующим соревнованиям. В этой связи был разработан проект постановления о подготовке к XXXIV летним Олимпийским и XVIII Паралимпийским играм, которые пройдут в 2028 году в Лос-Анджелесе (США).
Проектом постановления определены 10 приоритетных задач. Среди них усиленное развитие спорта с дифференцированным подходом к развитым, перспективным и развивающимся видам, расширение географии результативных видов спорта, прозрачный отбор талантливой молодежи с самых низших ступеней, создание национальной методики подготовки на основе международного опыта, организация учебно-тренировочных сборов сборных команд с ориентацией на конкретную цель и результат, укрепление их материально-технической базы, расширение сотрудничества с международными спортивными организациями и другие.
Также разрабатываются программа и целевые показатели подготовки спортсменов к Олимпийским и Паралимпийским играм 2028 года.
Для системной организации работы в сфере в составе Национального олимпийского комитета созданы 14 региональных отделений. Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента станут специальными представителями Президента Республики Узбекистан по развитию олимпийского движения. За каждым регионом будут закреплены ответственные лица от Министерства спорта и Олимпийского комитета.
Главная цель — не просто подготовка к одной Олимпиаде, а формирование устойчивой и долгосрочной системы. Будет запущен трехэтапный конкурс «Олимпийские вершины Нового Узбекистана» для отбора и профессиональной подготовки талантливых спортсменов начиная с самого низового уровня. Финальный этап соревнований будет ежегодно проходить в Олимпийском городке под названием «Президентская Олимпиада». Победители и призеры будут приниматься к обучению в олимпийских центрах.
Деятельность Республиканского олимпийского и паралимпийского центра будет направлена на формирование резерва национальных сборных. С 2026 года его финансирование перейдет на республиканский бюджет. Центр будет функционировать как школа для учеников 8–11 классов и колледж для студентов 1–2 курсов с расширением квоты приема. Студентам 1-2 курсов предусматривается стипендия Министерства спорта. Спортивные объекты Олимпийского городка будут безвозмездно предоставляться в пользование центру для проведения тренировок.
С целью расширения резерва атлетов будет усовершенствована работа частных спортивных клубов, им будет предоставлено право участвовать в официальных соревнованиях. Спортсмены, добившиеся высоких результатов, смогут войти в состав национальных сборных команд.
Предусмотрены и различные формы поощрения для спортсменов и тренеров. В частности, победители и призеры престижных соревнований будут зачисляться в высшие военные учебные заведения без вступительных экзаменов. Тренеры, подготовившие успешных спортсменов на начальном этапе, также будут получать доплаты.
Глава государства дал поручения по эффективной организации деятельности спортивных федераций, развитию инфраструктуры в регионах, всесторонней поддержке спортсменов и тренеров.