23-iyun – Xalqaro Olimpiya kuni!
Bugun butun dunyoda Xalqaro Olimpiya kuni nishonlanmoqda. Bundan 131 yil muqaddam, aniqrogʻi 1894-yil 23-iyun kuni baron Pyer de Kuberten tomonidan zamonaviy Olimpiya oʻyinlarini tiklash yoʻlida Xalqaro Olimpiya qoʻmitasiga asos solingan. Bugungi kunga kelib, ushbu sana Xalqaro Olimpiya kuni sifatida keng qarshi olinadi.
Abduqodir Husanov klublar oʻrtasidagi jahon chempionatida oʻynagan ilk oʻzbek futbolchisi boʻldi
AQShda futbol boʻyicha klublar oʻrtasidagi jahon chempionati davom etmoqda. Biroz avval Pep Gvardiola boshchiligidagi Angliyaning “Manchester Siti” klubi BAAning “Al Ayn” jamoasiga qarshi 2-tur uchrashuvini oʻtkazdi. Unda ingliz klubi yirik 6:0 hisobida gʻalaba qozondi. Mazkur uchrashuvda Oʻzbekiston terma jamoasi himoyachisi Abduqodir Husanov 61 daqiqa harakat qilib, klubining muvaffaqiyatiga hissa qoʻshdi.
Kirsti Koventri XOQ Prezidenti sifatida faoliyatini boshlaydi
Bugun Xalqaro Olimpiya qoʻmitasi tarixida ahamiyatli sana. 2013-yildan XOQ Prezidenti sifatida faoliyat olib borgan Tomas Bax bugun rasman faoliyatini yakunlaydi. Uning oʻrniga ushbu lavozimda tarixda ilk bor ayol kishi – zimbabvelik Kirsti Koventri vazifaga kirishadi.

23 июня — Международный Олимпийский день!
Сегодня во всём мире отмечается Международный Олимпийский день. Ровно 131 год назад, 23 июня 1894 года, барон Пьер де Кубертен основал Международный Олимпийский комитет с целью возрождения современных Олимпийских игр. С тех пор эта дата широко отмечается как Международный Олимпийский день.
Абдукодир Хусанов — первый узбекский футболист, сыгравший на клубном чемпионате мира
В США продолжается клубный чемпионат мира по футболу. Недавно в матче второго тура английский «Манчестер Сити» под руководством Пепа Гвардиолы встретился с клубом «Аль-Айн» из ОАЭ и одержал победу с крупным счётом - 6:0. В этом матче защитник национальной сборной Узбекистана Абдукодир Хусанов провёл на поле 61 минуту и внёс вклад в успех своей команды.
Кирсти Ковентри начинает работу в качестве президента МОК
Сегодня — важный день в истории Международного Олимпийского комитета. После 11 лет на посту президента МОК, Томас Бах официально завершает свою деятельность. Его место впервые в истории займёт женщина — представительница Зимбабве Кирсти Ковентри.