23-iyun – Xalqaro Olimpiya kuni!
Bugun butun dunyoda Xalqaro Olimpiya kuni nishonlanmoqda. Bundan 131 yil muqaddam, aniqrogʻi 1894-yil 23-iyun kuni baron Pyer de Kuberten tomonidan zamonaviy Olimpiya oʻyinlarini tiklash yoʻlida Xalqaro Olimpiya qoʻmitasiga asos solingan. Bugungi kunga kelib, ushbu sana Xalqaro Olimpiya kuni sifatida keng qarshi olinadi.
Abduqodir Husanov klublar oʻrtasidagi jahon chempionatida oʻynagan ilk oʻzbek futbolchisi boʻldi
AQShda futbol boʻyicha klublar oʻrtasidagi jahon chempionati davom etmoqda. Biroz avval Pep Gvardiola boshchiligidagi Angliyaning “Manchester Siti” klubi BAAning “Al Ayn” jamoasiga qarshi 2-tur uchrashuvini oʻtkazdi. Unda ingliz klubi yirik 6:0 hisobida gʻalaba qozondi. Mazkur uchrashuvda Oʻzbekiston terma jamoasi himoyachisi Abduqodir Husanov 61 daqiqa harakat qilib, klubining muvaffaqiyatiga hissa qoʻshdi.
Kirsti Koventri XOQ Prezidenti sifatida faoliyatini boshlaydi
Bugun Xalqaro Olimpiya qoʻmitasi tarixida ahamiyatli sana. 2013-yildan XOQ Prezidenti sifatida faoliyat olib borgan Tomas Bax bugun rasman faoliyatini yakunlaydi. Uning oʻrniga ushbu lavozimda tarixda ilk bor ayol kishi – zimbabvelik Kirsti Koventri vazifaga kirishadi.

Daily Digest – June 23
Today, the world celebrates International Olympic Day. On June 23, 1894, exactly 131 years ago, Baron Pierre de Coubertin founded the International Olympic Committee with the vision of reviving the modern Olympic Games. Since then, this historic date has been celebrated globally as a tribute to the Olympic spirit of excellence, friendship, and respect.
Abdukodir Khusanov Makes History at FIFA Club World Cup
The FIFA Club World Cup is underway in the United States, and Abdukodir Khusanov has made history as the first Uzbek footballer to feature in the tournament. In the second-round match, Manchester City, led by Pep Guardiola, defeated UAE’s Al Ain with a commanding 6–0 victory. Khusanov played 61 minutes, contributing to the team’s dominant performance.
Kirsty Coventry Becomes IOC President
A landmark moment for the Olympic Movement: after 11 years at the helm, Thomas Bach officially steps down as President of the International Olympic Committee. Taking his place is Kirsty Coventry of Zimbabwe — the first woman in history to lead the IOC. Her appointment marks a new chapter in Olympic leadership.