MOQ rahbariyati Aichi-Nagoya-2026 Oʻyinlarining delegatsiyasini qabul qildi
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasiga Aichi-Nagoya yozgi Osiyo oʻyinlari tashkiliy qoʻmitasining delegatsiyasi tashrif buyurdi. MOQ rahbariyati yaponiyalik mutasaddilar bilan boʻlajak musobaqaga hamkorlikda tayyorgarlik koʻrish mavzusida uchrashuv oʻtkazdi.
Yaponiya tomoni Oʻzbekiston MOQga tashrif buyurishdan minnatdor ekanini bildirib, mamlakatimiz Osiyoning yetakchi delegatsiyalardan biriga aylanib ulgurganini eʼtirof etdi.
Suhbat davomida mehmonlar boʻlajak oʻyinlarga tayyorgarlik borasida taqdimot namoyish etishdi. Unga koʻra, yaponiyaliklar delegatsiya aʼzolarining yashash manzillari va ochilish marosimi boʻyicha barchani hayratga soluvchi “sovgʻa” tayyorlashayotganini bildirdilar.
Oʻz oʻrnida, MOQ rahbariyati yurtimizda Sport vazirligi, federatsiya va assotsiatsiyalar bilan hamkorlikda boʻlajak Oʻyinlarga katta tayyorgarlik olib borilayotganini maʼlum qildi.
Shuningdek, tashkiliy qoʻmita vakillari Oʻzbekiston tomonining ishtiroki uchun barcha jabhada kerakli sharoitlarni yaratishga yordam berishga tayyorligini bildirishdi.

Руководство НОК приняло делегацию Игр Аичи-Нагоя-2026
В Национальный Олимпийский комитет Узбекистана прибыла делегация организационного комитета летних Азиатских игр Аичи-Нагоя. В ходе встречи с японскими специалистами руководство НОК обсудило вопросы сотрудничества и подготовки к предстоящим соревнованиям.
Японская сторона поблагодарила за тёплый приём и отметила, что Узбекистан уже стал одной из ведущих спортивных делегаций Азии.
Во время беседы гости представили презентацию, в которой рассказали о ходе подготовки к Играм. Как было отмечено, японская сторона готовит приятный сюрприз для всех участников — он будет связан с условиями проживания делегаций и церемонией открытия.
Со своей стороны, представители НОК подчеркнули, что в Узбекистане активно ведётся подготовка к Играм — в тесном взаимодействии с Министерством спорта, спортивными федерациями и ассоциациями.
Японские специалисты выразили готовность всесторонне поддержать узбекскую сторону и создать все необходимые условия для эффективного участия на соревнованиях.