O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev “Medeu” tog‘-chang‘i klasteriga tashrif buyurdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev "Medeu" tog‘-chang‘i klasteriga tashrif buyurdilar.
Davlatimiz rahbariga sel-suv toshqinlaridan himoya qilish maqsadida dengiz sathidan 1750 metr balandlikda barpo etilgan "Medeu" to‘g‘onining yaratilish tarixi va arxitekturaviy xususiyatlari haqida so‘zlab berildi.
"Medeu" to‘g‘onining tepasiga 842 pog‘onadan iborat "Salomatlik zinapoyasi" olib boradi. 2011-yilda to‘g‘on yonida "Shimbuloq" tog‘-chang‘i maskaniga eltuvchi 4,5 kilometr uzunlikdagi dor yo‘li qurilgan.
"Medeu" sport majmuasi 1972-yilda barpo etilgan bo‘lib, dengiz sathidan 1700 metr balandlikda joylashgan.
Majmua muz maydonining yuzasi 10,5 ming kvadrat metr bo‘lib, bir vaqtda 3 ming nafargacha kishini qabul qila oladi. Har yili unga 400 mingdan ortiq mehmon tashrif buyuradi.
Bugungi kunda majmua sport, turizm va madaniyat klasteri sifatida faoliyat yuritmoqda. Sport musobaqalari, ommaviy konki uchish, madaniy tadbirlar, festivallar muntazam o‘tkazib kelinmoqda.
2011-yilda bu yerda VII qishki Osiyo o‘yinlari, 2017-yilda Butunjahon Universiada musobaqalari o‘tkazilgan.
Tanishuv chog‘ida O‘zbekiston va Qozog‘iston Prezidentlari yosh figurali uchuvchilarning ko‘rgazmali chiqishlarini tomosha qildilar.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев посетили высокогорный кластер «Медеу»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев посетили высокогорный кластер «Медеу».
Лидер нашей страны был ознакомлен с историей создания и архитектурными особенностями плотины «Медеу», построенной на высоте 1750 метров над уровнем моря для защиты от селевых оползней.
К вершине плотины «Медеу» ведет «Лестница здоровья», состоящая из 842 ступеней. В 2011 году у плотины возведена канатная дорога протяженностью 4,5 километра до горнолыжного курорта «Шымбулак».
Спорткомплекс «Медеу» сооружен в 1972 году и расположен на высоте 1 700 м над уровнем моря. Площадь ледового поля комплекса составляет 10,5 тысячи м2 и вмещает до 3 тысяч человек. Ежегодно его посещают более 400 тысяч жителей и гостей Алматы.
В настоящее время комплекс функционирует как спортивный, туристический и культурный кластер. Здесь регулярно проводятся спортивные соревнования, массовые катания на коньках, культурные мероприятия и фестивали.
В 2011 году здесь прошли состязания VII зимних Азиатских игр, в 2017 году – соревнования Всемирной Универсиады.
Президенты Узбекистана и Казахстана совместно просмотрели показательные выступления молодых фигуристов.