Oʻzbekiston oʻq otish sporti federatsiyasining konferensiyasi oʻtkazildi
Bugun Oʻzbekiston oʻq otish sporti federatsiyasining navbatdan tashqari konferensiyasi boʻlib oʻtdi. Unda Mudofaa va Sport vazirliklari, Milliy Olimpiya qoʻmitasi rahbariyati va federatsiya rayosati aʼzolari ishtirok etishdi.
Rasmiylar Prezidentimiz tomonidan oʻtkazilgan videoselektor yigʻilishida berilgan topshiriqlar ijrosini taʼminlash, ushbu sport turida Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlariga yoʻllanmalar olish ustuvor vazifalardan ekanini taʼkidlashdi. Shundan kelib chiqqan holda federatsiya rahbariyati tarkibi qayta shakllantirildi.
Unga koʻra, Ramiz Yenaliyev, Akbar Karimov hamda Husan Botirov federatsiya raisi oʻrinbosari lavozimiga saylanishdi. Shuningdek, federatsiyaning nazorat-taftish hayʼati, hududiy boʻlimlari rahbarlari va Ijroiya qoʻmitasi aʼzolari ham tasdiqlandi.
Yigʻilish davomida federatsiyaning boʻlajak Osiyo va Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik rejasi muhokama qilinib, bu borada amalga oshiriladigan vazifalar belgilab olindi. Qolaversa, yangi Olimpiya sikliga puxta tayyorgarlik koʻrish yuzasidan Mudofaa va Sport vazirligi oʻrtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.

Состоялась конференция Федерации стрелкового спорта
Сегодня состоялась внеочередная конференция Федерации стрелкового спорта Узбекистана. В мероприятии приняли участие руководители Министерств обороны и спорта, Национального олимпийского комитета, а также официальные лица Федерации.
В ходе конференции было отмечено, что ключевыми задачами являются выполнение поручений Президента, озвученных на видеоселекторном совещании, а также получение лицензий на летние Олимпийские игры 2028 года в Лос-Анджелесе. В связи с этим был пересмотрен состав руководства Федерации.
Заместителями председателя организации избраны Рамиз Еналиев, Акбар Каримов и Хусан Ботиров. Также обновлён состав контрольно-ревизионной комиссии, руководителей региональных подразделений и Исполнительного комитета.
Кроме того, участники обсудили подготовку Федерации к предстоящим Азиатским и Олимпийским играм, определив приоритетные направления работы. В рамках конференции между Министерствами обороны и спорта был подписан меморандум о сотрудничестве для обеспечения эффективной подготовки к новому Олимпийскому циклу.