MOQ rahbariyati Qashqadaryo sportining 2025-yilgi ustuvor rejalari bilan tanishdi
Bugun Osiyo Olimpiya kengashi vitse-prezidenti, MOQ raisining birinchi oʻrinbosari Otabek Umarov boshchiligidagi ishchi guruh Qashqadaryo viloyatida xizmat safarida boʻldi. Tashrif davomida rasmiylar tomonidan sportning bir qator yoʻnalishlarida oʻrganish ishlari olib borildi.
Mutasaddilarning dastlabki manzili Qarshi Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazi boʻldi. Rasmiylar oʻquvchilarni qishki attestatsiyadan oʻtkazishning yakuniy natijalari va ularning fanlarni oʻzlashtirish darajasi bilan tanishishdi. Qolaversa, oʻquvchilarga yaratilgan sharoitlar ham koʻzdan kechirildi.
Safar davomida viloyat sport boshqarmasining faoliyati ham oʻrganildi. Qayd etish joiz, ishchi guruh Adaptiv sport turlari assotsiatsiyasi hamda federatsiyalarning hududiy vakillari bilan mavjud muammolarni bartaraf etish, yoshlar uchun yanada qulayliklar yaratish borasida muntazam fikr almashib bordi. Suhbat davomida viloyat sport boshqarmasining 2025-yil uchun rejalari, jumladan, quriladigan yangi obyektlar loyihasi koʻrib chiqildi.
Shuningdek, Gʻuzor tumanidagi sport maktabi hamda milliy va olimpiya sport turlariga ixtisoslashtirilgan maktab-internati ham koʻzdan kechirildi. Reja koʻra, maktab-internatlari kelgusida Prezident qarori bilan Oliy sport mahorati maktabiga aylantirilishi kutilmoqda. Shundan kelib chiqqan holda muassasadagi oʻquvchilarning qishki attestatsiya natijalari va yangi tizimga oʻtish jarayoni tahlil qilindi. Qolaversa, rasmiylar maktab-internatining hovlisiga koʻchat ekib, uning kelgusida yanada chiroy ochishiga hissa qoʻshishdi.
Ishchi guruh safar davomida viloyat futbol akademiyasi hamda gimnastika sport turlariga ixtisoslashtirilgan sport maktabining faoliyati bilan ham tanishdi. Shuningdek, Qarshi shahridagi yengil atletika maydoni, aralash jang sanʼati turlari, dzyudo va boks zallarini ham koʻzdan kechirib, oʻquvchilar bilan samimiy suhbatlashishdi.

Руководство НОК ознакомилось с перспективными планами спортивной сферы Кашкадарьи на 2025 год
Сегодня рабочая группа во главе с вице-президентом Олимпийского совета Азии, первым заместителем председателя НОК Отабеком Умаровым посетила Кашкадарьинскую область. В ходе рабочего визита официальные лица провели исследовательскую работу в нескольких направлениях.
Изначально ответственные лица посетили региональный Центр Олимпийской и Паралимпийской подготовки в городе Карши. В ходе визита они ознакомились с итогами зимней аттестации и успеваемостью молодых учеников, а также, с созданными условиями для них.
Во время своего пребывания руководители осмотрели деятельность областного управления спорта. Следует отметить, рабочая группа обменялась мнениями с представителями Ассоциации адаптивных видов спорта и региональных подразделений Федераций относительно устранения существующих проблем, создания более комфортных условий для молодёжи. В ходе беседы обсуждались планы областного управления спорта на 2025 год, в частности, проекты новых сооружаемых объектов.
Также рабочая группа посетила спортивную школу и школу-интернат по национальным и олимпийским видам спорта в Гузарском районе. Согласно плану, в соответствии с Постановлением Президента в будущем интернат будет преобразован в школу Высшего спортивного мастерства. Учитывая это, руководители проанализировали результаты зимней аттестации воспитанников учебного заведения и процесс перехода на новую систему. В завершение своего прибытия в учреждении официальные лица посадили саженцы на территории школы-интерната и внесли свой вклад в улучшение окружающей среды.
Во время поездки рабочая группа ознакомилась и с деятельностью областной футбольной академии и спортивной школы по гимнастическим видам спорта. Руководители также посетили залы легкой атлетики, смешанных боевых искусств, дзюдо и бокса города Карши и провели беседу с воспитанниками.