Sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazining yangi rejalari oʻrganildi
MOQ qoshidagi Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi (RSTIAM) atletlarimizni yirik musobaqalarga tayyorlashda muhim ahamiyatga ega. Bugun MOQ raisining birinchi oʻrinbosari Otabek Umarov va Qoʻmita Bosh kotibi Oybek Kasimov RSTIAMda olib borilayotgan soʻnggi oʻzgarishlar bilan tanishdi. Mutasaddilarga Markaz direktori Kamol Sirojitdinov hamrohlik qildi.
Oʻrganish davomida yangicha qiyofa ochib, zamonaviy texniklar bilan jihozlangan reabilitatsiya boʻlimiga alohida eʼtibor qaratildi. Bu yerda sportchilarimizning musobaqadan keyingi tiklanishi uchun barcha sharoitlar yaratilib, malakali mutaxassislar biriktirilgan. Shuningdek, laboratoriya, statsionar, ilmiy-tadqiqot boʻlimlarining faoliyati ham koʻzdan kechirildi. Sportchilarga oʻz vaqtida kerakli tibbiy yordamni koʻrsatish maqsadida xirurgiya va reanimatsiya boʻlimlari ham tashkil etilishi koʻzda tutilgan. K.Sirojitdinov MOQ rahbariyatini mazkur loyiha borasidagi rejalar bilan tanishtirdi.
Qayd etish joiz, reja asosida bugun ogʻir atletika boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi yangi mavsum oldidan chuqurlashtirilgan tibbiy tekshiruvdan oʻtdi. Rasmiylar sportchilarimiz bilan navbatdagi musobaqalarga tayyorgarlik, atletlarimizning oldilariga qoʻygan maqsadlari, ularning salomatligi haqida suhbatlashib, barchalariga omad tilab oʻtishdi.

Изучены новые планы научно-практического Центра спортивной медицины
Республиканский научно-практический Центр спортивной медицины (РНПЦСМ) при НОК играет важную роль в процессе подготовки отечественных атлетов на крупные соревнования. Сегодня первый заместитель председателя НОК Отабек Умаров и Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов ознакомились с проводимой работой в РНПЦСМ. Руководителей сопровождал директор Центра Камол Сирожитдинов.
В ходе визита было уделено особое внимание отделу реабилитации, который недавно был реконструирован и оснащен современной техникой. Тут созданы все необходимые условия для восстановления спортсменов после соревнований и прикреплены опытные специалисты. Также, руководители подробно ознакомились с деятельностью лаборатории, стационара и научно-исследовательского отдела. Помимо этого, планируется создать хирургическое и реанимационное отделения для оказания своевременной медицинской помощи спортсменам. К.Сироджитдинов ознакомил руководство НОК с планами этого проекта.
Следует отметить, что сегодня согласно плану представители сборной Узбекистана по тяжёлой атлетике прошли углубленное медицинское обследование. Официальные лица провели беседу со спортсменами о подготовке к следующим соревнованиям, об их целях, здоровье и пожелали им удачи.