Komiljon Toʻxtayev nomzodi OOK Atletlar komissiyasi aʼzoligiga qoʻyildi
Xarbin-2025 qishki Osiyo oʻyinlari oldidan Osiyo Olimpiya kengashi (OOK) Atletlar komissiyasi tarkibi uchun qishki sport vakillari orasidan nomzodlarni eʼlon qildi. Biz uchun ahamiyatlisi, mazkur komissiya aʼzoligiga togʻ changʻisi boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi Komiljon Toʻxtayev nomzodi ham qoʻyilgan.
Hamyurtimizga bu borada Narumi Takaxashi (figurali uchish, Yaponiya), Aiza Mambekova (figurali uchish, Qozogʻiston), Xojun Kim (snoubord, Koreya Respublikasi), Zang Yize (short-trek, Xitoy), Ven-Yi Li (togʻ changʻisi, Xitoy Taipeyi) raqiblik qilishadi. Qayd etish joiz, ovoz berish jarayoni Xarbin shahrida Oʻyinlar davomida tashkil etiladi va birgina nomzod komissiya aʼzoligiga tanlab olinadi. Jarayonda faqat sportchilar ishtirok etishi mumkin.
Eslatib oʻtamiz, K.Toʻxtayev Pxyonchxan-2018 va Pekin-2022 qishki Olimpiya oʻyinlari ishtirokchisi, Osiyo chempioni hisoblanadi.

Кандидатура Комилжона Тухтаева выдвинута в состав Комиссии атлетов ОСА
Перед началом зимних Азиатских игр Харбин-2025 Олимпийский совет Азии (ОСА) объявил имена кандидатов из представителей зимних видов спорта, которые могут войти в состав Комиссии атлетов. Примечательно, что среди кандидатов мы можем увидеть представителя сборной Узбекистана по горнолыжному спорту Комилжона Тухтаева.
Помимо Тухтаева, претендентами также являются Наруми Такахаши (фигурное катание, Япония), Аиза Мамбекова (фигурное катание, Казахстан), Ходжун Ким (сноуборд, Республика Корея), Занг Йизе (шорт-трек, Китай), Вен-Йи Ли (горнолыжный спорт, Китайский Тайбэй). Следует отметить, что голосование будет организовано во время Игр в Харбине и всего один кандидат имеет возможность стать членом Комиссии атлетов. В голосовании могут принять участие только атлеты.
Напомним, К.Тухтаев является участником зимних Олимпийских игр Пхёнчхан-2018 и Пекин-2022, а также, чемпионом Азии.