Boks boʻyicha Oʻzbekiston chempionati oldidan matbuot anjumani oʻtkazildi
Maʼlum qilganimizdek, ertaga poytaxtimizdagi Respublika Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazi (ROPSTTM)da boks boʻyicha kattalar oʻrtasidagi Oʻzbekiston chempionati start oladi. Bugun Milliy Olimpiya qoʻmitasida “Battles of the champions” nomi ostida oʻtkaziladigan mazkur musobaqa oldidan matbuot anjumani tashkil etildi. Unda federatsiya bosh kotibi Shohid Tillaboyev, terma jamoa bosh murabbiyi Toʻlqin Qilichev hamda ayollar jamoasi murabbiyi Elshod Rasulov ishtirok etishdi.
Dastavval, Sh.Tillaboyev musobaqa haqida batafsil maʼlumot berib oʻtdi. Unga koʻra, mazkur chempionat 2024-yil hisobidan oʻtkazilmoqda. Mutaxassis buni 2024-yilda koʻproq eʼtibor Olimpiya oʻyinlariga puxta hozirlik koʻrishga qaratilgani, yil yakunida esa kattalar oʻrtasidagi Osiyo chempionati tashkil etilgani bois asosiy va zaxira tarkib bilan mazkur qitʼa birinchiligiga tayyorgarlik koʻrilgani bilan ifodaladi.
Shuningdek, u tarkibning IBA va World Boxing shafeʼligidagi musobaqalarga boʻlinishi haqidagi masalaga ham oydinlik kiritib oʻtdi. Unga koʻra, Xalqaro Olimpiya qoʻmitasi tomonidan IBA tasnifidagi turnirlarda qatnashmaslik boʻyicha rasmiy taqiq qoʻyilmagani bois bokschilarimiz hozircha har ikki tashkilot tomonidan oʻtkaziladigan musobaqalarda ishtirok etishlari mumkin.
Terma jamoa bosh murabbiyi bu gal Parij-2024 chempionlari Respublika birinchiligida jang qilmasligi, shunday boʻlsa ham ichki raqobat juda kuchli ekani, har bir bahs shiddatli va murosasiz ruhda oʻtishi haqida toʻxtalib oʻtdi. Oʻz navbatida, Elshod Rasulov musobaqada qatnashuvchi bokschi qizlar soni har yilgidan sezilarli darajada oshganini taʼkidladi.
Anjuman davomida OAV vakillari oʻzlarini qiziqtirgan boshqa savollariga atroflicha javob olishdi. Shuningdek, kun davomida musobaqa texnik qoʻmitasining yigʻilishi va qurʼa tashlash marosimi boʻlib oʻtdi.
Eslatib oʻtamiz, 21-26-yanvar kuni bahslar ROPSTTMda tashkil etilsa, 27-28-yanvar sanasidagi yakuniy janglar “Zoʻr TV” telekanalining “Renessans xoll” saroyida boʻlib oʻtadi.

Состоялась пресс-конференция перед чемпионатом Узбекистана по боксу
Как мы сообщали ранее, завтра в республиканском Центре подготовки к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта (РЦПОПВС) стартует чемпионат Узбекистана по боксу среди взрослых. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялась пресс-конференция, посвящённая предстоящим состязаниям. В ней приняли участие Генеральный секретарь Федерации Шохид Тиллабоев, главный тренер сборной Тулкин Киличев и наставник женской команды Элшод Расулов.
Сначала Ш.Тиллабоев подробно рассказал о предстоящем республиканском первенстве. Данный чемпионат проводится за счёт 2024 года. Специалист отметил, что в прошлом спортивном сезоне больше внимания было уделено тщательной подготовке к Олимпийским играм, а в конце года, в связи с проведением чемпионата Азии среди взрослых, была проведена подготовка к первенству континента с основным и резервным составами.
Он также разъяснил вопрос о разделении команды на соревнования под эгидой IBA и World Boxing. Из-за отсутствия официального запрета Международным Олимпийским комитетом об участии в турнирах классификации IBA, наши боксёры пока могут выступать на соревнованиях, проводимых обеими организациями.
Главный тренер сборной подчеркнул, что на этот раз Олимпийские чемпионы Париж-2024 не будут участвовать в чемпионате Узбекистана, тем не менее, внутренняя конкуренция очень сильна, каждый бой будет проходить в бескомпромиссной борьбе. В свою очередь, Элшод Расулов отметил, что количество девушек, участвующих в соревнованиях, с каждым годом значительно увеличивается.
В ходе конференции представители СМИ получили подробные ответы и на другие интересующие их вопросы. Также в течение дня состоялось заседание технического комитета соревнований и жеребьевка.
Сами бои состоятся 21-26 января в РЦПОПВС, а финальные встречи пройдут 27-28 января во дворце “Ренессанс холл” телеканала “Зур ТВ”.