2025-yil ham sport olamida bir qator kompleks musobaqalar oʻtkazilishi belgilangan. Bugun Sport vaziri Adham Ikramov va Otabek Umarov boshchiligidagi Oʻzbekiston MOQ rahbariyati ishtirokida ushbu yil kutib turgan ana shunday oʻyinlarga tayyorgarlik mavzusida yigʻilish oʻtkazildi. Yigʻilish avvalida Sport vazirligi boshqarma boshligʻi Akrom Nizametdinov 2025-yil kutib turgan kompleks musobaqalar, tashkiliy qoʻmita talablariga koʻra ularda ishtirok etish boʻyicha yosh chegaralari, Oʻyinlarga kiritilgan sport turlari kabi umumiy maʼlumotlarni berib oʻtdi.
Dastavval, 7-14-fevral kunlari Xitoyning Xarbin shahrida oʻtishi rejalashtirilgan IX qishki Osiyo oʻyinlariga olib borilayotgan hozirlik koʻrib chiqildi. Unda Qoʻmita raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov Oʻyinlarda ishtirok etishi kutilayotgan atletlar, sport turlari, terma jamoalarning tayyorgarligi borasida batafsil maʼlumot berdi. Shuningdek, har bir sportchining qaysi sanada Xarbinga yetib borishi, olib borayotgan mashgʻulotlari haqida ham toʻxtalib oʻtdi.
Oʻz oʻrnida, Osiyo Olimpiya kengashi vitse-prezidenti, MOQ raisining birinchi oʻrinbosari Otabek Umarov delegatsiya aʼzolarining tayyorgarligi aʼlo darajada boʻlishi lozimligi, mazkur musobaqa Milan-Kortina-2026 qishki Olimpiya oʻyinlariga hozirlik koʻrayotgan atletlarimizning imkoniyatini koʻzdan kechirishga yordam berishini taʼkidladi. Qolaversa, sportchilarimizning manzilga kerakli muddatlarda yetib borishlarini taʼminlash, ularning ekipirovkalarini yana bir karra nazoratdan oʻtkazish, Atletlar shaharchasida delegatsiya aʼzolari uchun barcha zarur sharoitlarni yaratish kabi yoʻnalishlar boʻyicha tavsiyalar berildi.
Suhbatda kompleks musobaqalarga yoshlar terma jamoasi aʼzolarini ham keng jalb qilish, bu orqali ularning mahorati va xalqaro tajribasini oshirib borish muhimligi borasida fikrlar bildirildi.

В центре внимания подготовка к комплексным соревнованиям 2025 года
В нынешнем году запланировано проведение нескольких крупных спортивных соревнований. Сегодня с участием Министра спорта Адхама Икрамова и руководством НОК во главе с Отабеком Умаровым состоялось совещание по подготовке делегации Узбекистана к этим важным стартам. Вначале совещания руководитель управления Министерства спорта Акром Низаметдинов дал общую информацию о других комплексных соревнованиях, которые должны пройти в 2025 году, о возрастных ограничениях для участия в них в соответствии с требованиями Оргкомитета, а также, о видах спорта, включенных в программу Игр.
Согласно повестке дня, сначала была рассмотрена подготовка делегации Узбекистана к IX зимним Азиатским играм, которые пройдут 7-14 февраля в городе Харбин Китая. Во время совещания заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов дал подробную информацию о спортсменах, которые выступят в Играх, о видах спорта, о подготовке сборных к соревнованиям. Также, Ш.Ташматов поделился сведениями относительно даты прибытия отечественных спортсменов в Харбин и графике их тренировок.
В свою очередь, вице-президент Олимпийского совета Азии, первый заместитель председателя НОК Отабек Умаров отметил, что подготовка представителей делегации должна быть на высшем уровне, и что эти соревнования позволят оценить возможности наших спортсменов, готовящихся к зимним Олимпийским играм Милан-Кортина-2026. Также, были даны рекомендации по таким направлениям, как организация своевременного прибытия наших спортсменов в Харбин, обеспечение экипировкой участников, создание всех необходимых условий для нашей делегации в деревне атлетов.
В ходе беседы были высказаны мнения о важности привлечения и представителей молодёжной сборной к комплексным соревнованиям, и тем самым оказывать содействие в повышении их мастерства и международного опыта.