Yilqichilik va ot sporti hamda zamonaviy beshkurash federatsiyalarida yil sarhisobi oʻtkazildi
Poytaxtimizdagi “Markaziy temiryoʻlchilar madaniyat saroyi”da Oʻzbekiston yilqichilik va ot sporti hamda zamonaviy beshkurash federatsiyalarining yil yakunlariga bagʻishlangan hisobot-saylov konferensiyasi boʻlib oʻtdi. Unda mazkur federatsiyalarning ortda qolgan Olimpiya yilidagi faoliyati sarhisob qilinib, federatsiyalar rahbariyati tarkibida baʼzi oʻzgarishlar amalga oshirildi.
Xususan, Rustam Hasanov va Shuhrat Latifov Oʻzbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi raisining oʻrinbosari, Rahmatjon Rustamov esa zamonaviy beshkurash federatsiyasi raisining oʻrinbosari lavozimiga saylanishdi. Bahromjon Gaziyev esa mamlakat zamonaviy beshkurash federatsiyasi raisi lavozimiga qayta saylandi.
Shuningdek, turli yoʻnalishlar boʻyicha yilning eng yaxshilari ham aniqlab olindi. Unga koʻra, Samira Abzalova hamda Doniyor Rahimov yilning eng yaxshi beshkurashchisi deb topilgan boʻlsa, Feruza Abdullayeva ot yoʻrttirish, Xurshidbek Alimjonov konkur va Jasurbek Xotambekov uchkurash yoʻnalishida eng yaxshi sportchi deb topildi. Oltin taqa sovrini esa “Alise G” tulporiga nasib etdi.

17 Декабря 2024 1522
В «Центральном дворце культуры железнодорожников» столицы прошла отчетно-выборная конференция, посвященная итогам года Федераций конного спорта и современного пятиборья Узбекистана. В этом мероприятии была рассмотрена деятельность этих организаций за прошедший Олимпийский год и внесены некоторые изменения в состав руководства федераций.
В частности, Рустам Хасанов и Шухрат Латифов были избраны заместителями председателя Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана, а Рахматжон Рустамов занял пост заместителя главы Федерации современного пятиборья страны. Также, Бахромжон Газиев был переизбран на пост председателя Федерации современного пятиборья Узбекистана.
Помимо этого, были определены лучшие года в разных номинациях. В частности, Самира Абзалова и Дониёр Рахимов были признаны лучшими пятиборцами года, Феруза Абдуллаева лучшей спортсменкой по выездке, Хуршидбек Алимжонов лучшим всадником по конкуру и Джасурбек Хотамбеков был признан лучшим в троеборье. А приз «Золотая подкова» была вручены лошади по кличке «Аlise G».