Ajoyib yakun: Ruslan Nurudinov o‘zi o‘rnatgan jahon rekordini yangilab, uch karra jahon chempionligiga erishdi!
Bahraynda yakuniga yetib borayotgan ogʻir atletika boʻyicha jahon chempionatida Oʻzbekiston terma jamoasi oʻz ishtirokini tugatdi. Yurtdoshlarimizning chiqishiga Olimpiada chempioni Ruslan Nurudinov ajoyib nuqta qoʻyib berdi.
-109 kg vazn toifasida ishtirok etgan yurtdoshimiz dast koʻtarish mashqida 182 kg bilan beshinchi oʻrinni band etgan boʻlsa ham, siltab koʻtarish dasturida yuksak mahorat koʻrsatib, 242 kg bilan 3 yil avval Toshkentda oʻzi oʻrnatgan jahon rekordini yangilashga erishdi. Shu tariqa, uning umumiy hisobda qayd etgan 424 kg natijasini hech bir atlet yangilay olmadi va Nurudinov uchinchi bor ikki kurash boʻyicha jahon chempionligiga erishdi.
Dast koʻtarish yoʻnalishida oltin medalga ega chiqqan Sharofiddin Amriddinov siltab koʻtarishda 212 kg bilan oltinchi, umumiy hisobda esa 396 kg bilan beshinchi boʻldi. Shundan boʻlsa ham, barcha yoʻnalishlardagi oltin medallar Oʻzbekiston terma jamoasi vakillariga nasib etdi. Barakalla, yigitlar!
Shu tariqa, Oʻzbekiston terma jamoasi ushbu dunyo birinchiligini 3 ta oltin, 1 ta kumush va 2 ta bronza medallari bilan yakunladi. Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi ushbu natija bilan mamlakat ogʻir atletika federatsiyasi, sportchi va murabbiylarni samimiy qutlaydi.

14 Декабря 2024 1767
На чемпионате мира по тяжёлой атлетике в Бахрейне сборная Узбекистана завершила своё участие. Блестящую точку в выступлении наших соотечественников поставил Олимпийский чемпион Руслан Нурудинов.
Несмотря на то, что он в весе до 109 кг занял пятое место с результатом 182 кг в упражнении рывка, ему удалось продемонстрировать высокое мастерство в программе толчка, подняв 242 кг. Кроме того, Нурудинов побил собственный мировой рекорд, установленный 3 года назад в Ташкенте. И ни один спортсмен не смог обновить его результат в 424 кг в общем зачёте.Таким образом, Нурудинов в третий раз стал чемпионом мира по сумме двух упражнений.
А Шарофиддин Амриддинов, выигравший золотую медаль в рывке, стал шестым в толчке (212 кг) и пятым по сумме двух упражнений. Таким образом, золотые медали во всех дисциплинах достались представителям сборной Узбекистана. Браво, ребята!
В итоге сборная Узбекистана завершила данное первенство планеты с 3 золотыми, 1 серебряной и 2 бронзовыми наградами. Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Федерацию тяжёлой атлетики страны, спортсменов и тренеров с этим результатом.