Xorazm viloyatidagi sport infratuzilmasi ham o‘rganildi
Sport vazirligi hamda MOQ rahbariyati tomonidan olib borilayotgan o‘rganish ishlari navbati Xorazm viloyatiga yetib keldi. Rasmiylarga bu jarayonda viloyat hokimining birinchi o‘rinbosari Murodjon Achilov hamrohlik qildi.
Xorazm safari Gurlan tumanidagi sport maktabini o‘rganish bilan boshlandi. Shundan so‘ng Yangibozor tumanidagi kurash mahorati maktabi, Urganchdagi “Yoshlik” sport majmuasi ham ko‘zdan kechirildi. Bunda har bir hududda bo‘lgani kabi mazkur muassasalarining faoliyati, o‘quvchilarga yaratilgan sharoitlar batafsil ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, asosiy terma jamoalarga ko‘plab iqtidorli atletlarni yetishtirib berayotgan Urganch Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazi ham e’tibordan chetda qolmadi. O‘rganish ishlari davomida markazning holati, qish mavsumiga tayyorgarlik darajasi, tibbiyot bo‘limi va mashg‘ulotlar jadvali bilan batafsil tanishildi.
Safar yakunida viloyat hokimligi, sport boshqarmasi mutasaddilari, federatsiyalarning hududiy vakillari bilan yaqin va o‘rta davr uchun rejalar, Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik jarayoni, unda ahamiyat qaratish lozim bo‘lgan jihatlar borasida uchrashuv o‘tkazildi. Suhbat davomida xorazmlik mutaxassislarning takliflari o‘rganilib, amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalar belgilab olindi.

13 Декабря 2024 1735
Теперь исследовательская работа, проводимая руководством Министерства спорта и НОК, прошла и в Хорезмской области. Официальных лиц сопровождал первый заместитель хокима области Муроджон Ачилов.
Визит в Хорезм начался с изучения спортивной школы в Гурланском районе. После этого были осмотрены школа борцовского мастерства в Янгибазарском районе, спортивный комплекс “Ёшлик” в Ургенче. В ходе исследования, как и в каждом регионе, была детально рассмотрена деятельность этих образовательных учреждений, условия, созданные для воспитанников.
Не остался без внимания и Ургенчский Центр подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта, который готовит много талантливых спортсменов для основных сборных команд страны. В ходе исследовательской работы было подробно ознакомлено с состоянием Центра, уровнем подготовки к зимнему сезону, медицинским отделением и графиком занятий.
В завершение поездки состоялась встреча с должностными лицами хокимиата области, представителями региональных отделений Федераций и обсуждены вопросы планов на ближайший и средний период, процесс подготовки к летним Олимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе, аспектов, на которых необходимо сосредоточиться. В ходе беседы были изучены предложения специалистов региона и определены задачи, которые необходимо выполнить.