Otabek Umarov boshchiligidagi MOQ rahbariyatining hududlardagi sport infratuzilmasini o‘rganish bo‘yicha olib borayotgan ishlari davom etadi. Bugun rasmiylar Sirdaryo viloyatidagi sport muassasalarini ko‘zdan kechirishdi. O‘rganish jarayonida MOQ rahbariyatiga viloyat hokimi Akmaljon Mahmudaliyev hamrohlik qildi.
Dastlabki manzil Sirdaryo va Sayxunobod tumanlaridagi sport maktablari bo‘ldi. Qayd etish joiz, hozirda Rossiyaning SSKA klubida faoliyat olib borayotgan futbol bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi a’zosi Abbosbek Fayzullayev Sayxunobod sport maktabida futbolning dastlabki sir-asrorlarini o‘rgangan. Suhbat davomida mutasaddilarga har bir yo‘nalishda Abbosbekdek iqtidor egalarini topish, seleksiyaga ko‘proq ahamiyat qaratish borasida tavsiyalar berildi.
Mutasaddilar o‘rganish ishlari davomida yosh sportchilarning shug‘ullanishlari uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishib, muassasalarning moddiy-texnik bazasini ko‘zdan kechirishdi. Shuningdek, o‘yin sport turlari va yengil atletika, gimnastika va suv sporti turlariga ixtisoslashgan sport maktablarida ham bo‘lishdi. Har bir maktabdagi tashrifda mashg‘ulotlar jarayoni ko‘zdan kechirildi va yosh sportchilar bilan muloqot qilinmoqda.
Kun davomida Guliston Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazi hamda viloyat futbol akademiyasi ham ko‘zdan kechirildi. Yakunda Sport vaziri Adham Ikramov, Akmaljon Mahmudaliyev boshchiligidagi viloyat hokimligi mutasaddilari, federatsiyalarning hududiy vakillari bilan yangi rejalarga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazildi. Unda Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik ko‘rish uchun terma jamoalarga jalb etiladigan sirdaryolik sportchilar ro‘yxati ko‘rib chiqilib, ularni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash va shug‘ullanishlari uchun barcha sharoitlarni yaratish borasida tavsiyalar berildi.

10 Декабря 2024 1724
Руководство НОК во главе с Отабеком Умаровым продолжают изучать спортивную инфраструктуру на местах. Сегодня официальные лица посетили спортивные учреждения в Сырдарьинской области. Их сопровождал хоким области Акмалжон Махмудалиев.
Сперва руководители побывали в спортивных школах Сырдарьинского и Сайхунабадского районов. Следует отметить, что представитель национальной сборной Узбекистана по футболу Аббосбек Файзуллаев, который в настоящее время играет в составе российского клуба ЦСКА, является воспитанником спортивной школы Сайхунабадского района. В ходе пребытия ответственным лицам были даны рекомендации обращать больше внимания талантливым молодым спортсменам как Аббосбек Файзуллаев в каждом направлении и селекционной работе.
В ходе визита руководители осмотрели созданные условия для молодых спортсменов и материально-техническую базу объектов. Также, специалисты посетили специализированные школы по игровым видам спорта и легкой атлетике, по гимнастическим, а также, водным видам спорта. Во время своих визитов руководители наблюдают за тренировкой атлетов и проводят с ними небольшую беседу.
Согласно плану, в течение дня руководители нанесли визит в Центр подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта Гулистана и в футбольную академию области. В конце исследований состоялось собрание с участием Министра спорта Адхама Икрамова, представителей хокимията области во главе с Акмалжоном Махмудалиевым, а также, ответственных лиц региональных подразделений спортивных федераций, где обсуждались перспективные планы. В ходе встречи был рассмотрен список потенциальных кандидатов из Сырдарьинской области, которые будут привлечены в состав национальных сборных для подготовки к летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028 и даны соответствующие рекомендации относительно создания всех необходимых условий для их полноценной подготовки.