O'zbekiston Milliy Olimpiya qo'mitasi sizga Tokio-2020 litsenziyasini qo'lga kiritgan o'zbek sportchilari haqida aytib berishda davom etmoqda. Bugun siz og'ir atletika bo'yicha O'zbekiston terma jamoasi vakili, o'smirlar Olimpiadasi chempioni Kumushxon Fayzullayeva haqida qiziqarli ma'lumotlarni bilib olasiz.
Fayzullayeva Kumushxon Sa'dullayevna 2002 yil 20-yanvarda Navoiy shahrida tug'ilgan. Birinchi murabbiy Mahmud Tagaevdir. Nurillo Tagaev va Baxrom Mendiboyev rahbarligida Tokio Olimpiadasiga tayyorgarlik ko'rilmoqda.
Fayzullaeva 2017-yilda xalqaro maydonda o'zining birinchi muvaffaqiyatini qo'lga kiritdi. 15-yoshida u o'smirlar o'rtasidagi jahon chempionatining bronza medali sovrindori bo'ldi.
2018-yil sportchi ko'plab yutuqlarga erishdi. Qit'a chempioni yoshlar va yoshlar o'rtasida g'alaba qozonganidan so'ng, u yoshlar o'rtasida jahon chempionatida o'z ustunligini namoyish etishga muvaffaq bo'ldi. Argentinada o'tkazilgan yoshlar Olimpiadasida ham g'alaba qozondi.
2019-2020-yillarda u o'smirlar va yoshlar o'rtasidagi Osiyo chempionatlarida, shuningdek, jahon birinchiliklarida muvaffaqiyat qozondi. Bu yil Toshkentdagi kattalar o'rtasidagi Osiyo chempionatida Fayzullayeva to'rtinchi o'rinni egalladi. Shuningdek, yoshlar o'rtasida jahon kubogining kumush medali sovrindori bo'ldi.
Xalqaro og'ir atletika federatsiyasi reytingi natijalariga ko'ra, Tokio-2020 litsenziyasiga 76 kg vazn toifasida sazovor bo'ldi.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": Kumushkhon Fayzullayeva, the champion of the youth Olympics
The National Olympic Committee of Uzbekistan continues to tell you about the Uzbek athletes who won licenses for Tokyo 2020. Today you will learn interesting facts about the representative of the Uzbek national weightlifting team, the champion of the youth Olympics Kumushkhon Fayzullayeva.
Fayzullayeva Kumushkhon Sadullayevna was born on January 20, 2002 in Navoi. The first mentor is Mahmud Tagaev. Under the leadership of Nurillo Tagaev and Bahrom Mendiboev, he is preparing for the Tokyo Olympics.
Fayzullayeva won her first success in the international arena in 2017. At the age of 15, she managed to become a bronze medalist at the World Junior Championships.
In 2018, the athlete managed to achieve many successes. After winning the title of the champion of the continent among juniors and youth, she managed to show her superiority in the world youth championship. Her series of victories continued at the Youth Olympics in Argentina.
In 2019-2020, she repeated her success at the Asian Junior and youth Championships, as well as in the world championships. This year, at the Asian Championship among adults in Tashkent, Fayzullayeva took the fourth place. Also, she became a silver medalist of the World Cup among young people.
According to the results of the rating of the International Weightlifting Federation, she was awarded the Tokyo 2020 license in the -76 kg weight category.