MOQ rahbariyati joylarda sport federatsiya va assotsiatsiyalarining yangi Olimpiya sikliga tayyorgarlik rejalari bilan tanishmoqda. Bugun mutasaddilar Oʻzbekiston stol tennisi federatsiyasining bu boradagi taqdimotini tahlil qilishdi.
Stol tennischilarimiz shu paytgacha Afina-2004 va Rio-2016 yozgi Olimpiya oʻyinlarida ishtirok etishgan. Uchrashuvda Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlariga ham erkaklar, ham ayollar terma jamoamiz vakillarining yoʻllanma olishlari kerakligi, buning uchun barcha sharoitlar yaratib berilishi maʼlum qilindi.
Federatsiya masʼullari ushbu sportda qitʼa va jahon miqyosida raqobatning kuchli ekanidan kelib chiqqan holda Olimpiada litsenziyalari mintaqaviy saralash turniri orqali qoʻlga kiritilishi koʻzda tutilganini taʼkidlashdi. MOQ rasmiylari sportchilarimizning jahon reytingidagi oʻrinlarini kuchaytirish, muntazam nufuzli musobaqalardagi ishtiroklarini taʼminlash boʻyicha oʻz tavsiyalarini berdilar.
Qolaversa, uchrashuvda stol tennisini mamlakatimizda yanada ommalashtirish borasida belgilangan rejalar haqida ham soʻz bordi. Suhbat davomida qizlarimizning oʻz yosh toifalarida jahon chempionatlarida ishtirok etib kelishayotganidan kelib chiqqan holda ularning salohiyatini yanada oshirish maqsadida koʻproq xorijiy oʻquv-mashgʻulot yigʻinlarini tashkil etish boʻyicha takliflar bildirildi.

Лос-Анджелес-2028: Обсуждены планы Федерации настольного тенниса страны к новому циклу
Руководство НОК согласно графику продолжает знакомиться с планами Федераций и Ассоциаций к новому Олимпийскому циклу. Сегодня руководители рассмотрели презентацию Федерации настольного тенниса Узбекистана.
До настоящего времени наши представители по настольному теннису принимали участие на летних Олимпийских играх Афина-2004 и Рио-2016. Во время встречи была отмечена важность завоевания лицензий как для мужской, так и для женской сборных на летние Олимпийские игры Лос-Анджелес-2028 и что для этого будут созданы все необходимые условия.
Представители Федерации упомянули, что из-за сильной конкуренции в этом виде спорта на континентальном и мировом уровне, предусмотрено получение лицензий на Олимпиаду через региональный квалификационный турнир. Официальные лица НОК дали необходимые советы по таким актуальным направлениям, как, укрепление позиций наших спортсменов на мировом рейтинге, обеспечение их участия на престижных соревнованиях.
Кроме того, речь шла о планах, направленных на популяризацию настольного тенниса в нашей стране. В ходе встречи были выражены предложения относительно организации международных учебно-тренировочных сборов с целью повышения опыта наших теннисисток, учитывая их участия на чемпионатах мирах в разных возрастных категориях.