Los-Anjeles-2028: Veloklublar faoliyatini kuchaytirish boʻyicha tavsiya berildi
MOQ rahbariyati federatsiya hamda assotsiatsiyalarning Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik taqdimoti bilan tanishishda davom etadi. Bugun kunning birinchi yarmida Oʻzbekiston velosiped sporti federatsiyasining rejalari muhokama qilindi.
Taʼkidlash joiz, ushbu sport Olimpiya oʻyinlarida eng koʻp litsenziya va medallar jamlanmasi oʻynaladigan yoʻnalishlardan hisoblanadi. Biroq soʻnggi Olimpiadalarda velosportchilarimiz kam sonli yoʻllanmalar bilan cheklanib qolishmoqda. Suhbat davomida ushbu jihat tanqid ostiga olinib, kelgusida terma jamoamiz yoʻllanmalar bilan cheklanib qolmay, sovrinli oʻrinlar uchun kurashishi lozimligi bildirildi.
Federatsiya masʼullari ayni shu maqsadda terma jamoalarga uch nafar xorijiy murabbiy jalb etilgani, ular reja asosida nafaqat kattalar, balki yoshlar jamoasi bilan ham ishlab borishi koʻzda tutilganini taʼkidlashdi. Mutasaddilar tashrif davomida federatsiyaning moddiy texnik bazasini ham koʻzdan kechirishdi. Oʻrganish ishlari davomida klublar faoliyatini yanada kuchaytirish, ularning nufuzli xalqaro musobaqalardagi ishtirokini taʼminlash kabi mavzularga ham alohida toʻxtalib oʻtildi.
Rejaga koʻra, kun davomida Oʻzbekiston kamondan otish federatsiyasining rejalari ham koʻrib chiqiladi.

Лос-Анжелес-2028: Рекомендовано усилить деятельность велоклубов
Руководство НОК продолжает знакомится с презентациями Федераций и Ассоциаций по подготовке к летним Олимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе. Сегодня в первой половине дня были обсуждены планы Федерации велосипедного спорта Узбекистана.
Стоит отметить, что этот вид спорта является одним из направлений, где также разыгрывается наибольшее количество лицензий и медалей на Олимпийских играх. Однако на последних ОИ узбекские атлеты ограничиваются небольшим количеством путёвок. В ходе беседы этот аспект был подвергнут критике и было заявлено, что в будущем отечественная сборная должна не только удостоиться достаточным количеством лицензий, но и побороться за призовые места на главных стартах четырёхлетия.
Ответственные лица Федерации отметили, что с этой же целью в сборные были привлечены три зарубежных тренера, которые по плану будут работать не только со взрослыми, но и с молодёжной командной. Официальные лица также осмотрели материально-техническую базу Федерации. В ходе исследования были затронуты такие темы, как дальнейшее усиление деятельности клубов, обеспечение их участия в престижных международных соревнованиях.