Bugun Osiyo Olimpiya kengashi (OOK) Ijroiya qoʻmitasining yigʻilishi boʻlib oʻtdi. Onlayn formatda tashkil etilgan majlis kun tartibidan Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi va Sport vazirligining murojaatini koʻrib chiqish ham oʻrin oldi.
OOK mutasaddilari yurtimizga tashrif buyurib, mamlakatimizda olib borilayotgan ulkan bunyodkorlik ishlariga yuqori baho bergan. Toshkentda qurilayotgan Olimpiya shaharchasi faqatgina yoshlar Osiyo oʻyinlari uchun emas, majmuani kelgusida oʻzbek sportining taraqqiyotini yangi bosqichga olib chiqadigan ilmiy-metodik klasterga aylantirish koʻzda tutilgan. Unda zamonaviy sport obyektlaridan tashqari Sport vazirligi, koʻplab federatsiya va assotsiatsiyalar, sport akademiyasi, sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi kabi inshootlar ham oʻrin olib, bu maskanda terma jamoalarimizni tayyorlashdagi nazariya va amaliyot birlashadi.
Pandemiyadan keyingi cheklovlar sababli Olimpiya shaharchasi qurilishi uchun zarur vositalar yetkazish jarayonida uzilishlar kuzatilgani va foydalanishga topshirish muddati kechikishini inobatga olgan holda Oʻzbekiston tomoni OOKdan musobaqani yana bir yilga surishni soʻradi.
Biroq Olimpiya sport turlaridagi bellashuvlar kelgusida Dakar-2026 oʻsmirlar yozgi Olimpiya oʻyinlariga saralash vazifasini bajarishi nazarda tutilgani bois OOK III yoshlar Osiyo oʻyinlari 2025-yilda tashkil etilishi muhimligini bildirdi.
Shu tufayli, OOK III yoshlar Osiyo oʻyinlari mezbonligini Bahraynga topshirdi va Oʻzbekistonga Islom birdamligi oʻyinlari yoki Jang sanʼati va yopiq inshootlardagi Osiyo oʻyinlari kabi kattalar miqyosidagi yirik kompleks tadbirlarni oʻtkazishga tayyorgarlik koʻrishni tavsiya qildi.
Taʼkidlash joizki, Oʻzbekiston ommaviy sport va olimpiya harakatini rivojlantirishga sodiq qolmoqda. Shu maʼnoda, Olimpiya shaharchasini barpo etish, undan unumli foydalanish va uning negizida sportimizni yangi bosqichga koʻtarish boʻyicha Prezidentimiz tomonidan berilgan barcha topshiriqlar ijrosi taʼminlanadi va kelajakda bu majmua yirik sport tadbirlarini oʻtkazishga har tomonlama tayyor boʻladi.

Официальное заявление
Сегодня в онлайн-формате прошло заседание Исполнительного комитета Олимпийского совета Азии (ОСА), на котором был рассмотрен запрос Национального Олимпийского комитета и Министерства спорта Узбекистана.
Представители ОСА, посетившие Узбекистан, высоко оценили масштаб строительных работ, проводимых в стране. Олимпийский городок, строящийся в Ташкенте, задуман не только как площадка для проведения юношеских Азиатских игр, но и как научно-методический кластер, способный вывести развитие узбекского спорта на новый уровень. Помимо современных спортивных объектов, в комплексе разместятся Министерство спорта, офисы федераций и ассоциаций, спортивная академия, научно-практический центр спортивной медицины. Это создаст уникальную среду, где теория и практика подготовки национальных сборных будут интегрированы.
Учитывая, что из-за ограничений в постпандемийный период наблюдались задержки в поставках необходимых средств для строительства Олимпийского городка и соответственно сроки сдачи объектов в эксплуатацию были сдвинуты, узбекская сторона обратилась к ОСА с просьбой перенести проведение игр на один год.
Однако, поскольку соревнования по Олимпийским видам спорта в рамках юношеских Азиатских игр служат этапом квалификации к юношеским Олимпийским играм в Дакаре в 2026 году, ОСА подчеркнул важность проведения игр именно в 2025 году.
В результате право проведения III юношеских Азиатских игр было передано Бахрейну. ОСА также рекомендовал Узбекистану сосредоточиться на подготовке к организации крупных международных мероприятий , таких как Игры Исламской солидарности или Азиатские игры закрытых помещениях и по боевым искусствам.
Важно отметить, что Узбекистан остается приверженным развитию массового спорта и Олимпийского движения. Строительство Олимпийского городка, его эффективное использование и превращение в базу для дальнейшего развития спорта в стране остаются в числе приоритетных задач. Все поручения Президента, связанные с этим проектом, будут обязательно выполнены в полном объеме, а сам комплекс в будущем станет полностью готов к проведению крупных спортивных мероприятий.