Bugun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida yangi Olimpiya sikliga munosib tayyorgarlik koʻrish, Qoʻmita faoliyatini izchil yoʻlga qoʻyish masalalariga bagʻishlangan yigʻilish boʻlib oʻtdi. Unda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi departamenti rahbari Odil Abduraxmanov, Osiyo Olimpiya kengashi vitse-prezidenti, MOQ raisining birinchi oʻrinbosari Otabek Umarov, Qoʻmita Bosh kotibi Oybek Kasimov, MOQ raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov, Sport vazirligi va Milliy Olimpiya qoʻmitasi masʼullari ishtirok etishdi.
Uchrashuvda Milliy Olimpiya qoʻmitasi faoliyatini tizimli takomillashtirib borish, uning maqsadli va natijaga yoʻnaltirilgan ish rejasi asosida samarali faoliyat yuritishi belgilab olindi. Buning uchun Qoʻmita mutasaddilarining oʻz yoʻnalishlaridan kelib chiqqan holda qisqa, oʻrta va uzoq muddatli ish rejalarini shakllantirish, Sport vazirligi, hududiy hokimliklar, federatsiya va assotsiatsiyalar bilan hamjihatlikda ish yoʻlga qoʻyish lozimligi bildirildi.
Shuningdek, Oʻzbekiston delegatsiyasini Milan-Kortina-2026 qishki Olimpiya, Aichi-Nagoya-2026 yozgi Osiyo va Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlariga puxta tayyorlash, buning uchun terma jamoalarimizga barcha sharoitlar yaratish va ularga xorijdan malakali mutaxassislar jalb etish kabi ustuvor mavzular borasida fikr almashildi.

Обсуждены вопросы подготовки к новому Олимпийскому циклу
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялось совещание по вопросам подготовки к новому Олимпийскому циклу и усиления деятельности Комитета. В мероприятии принимали участие руководитель департамента Администрации Президента Республики Узбекистан Одил Абдурахманов, вице-президент Олимпийского совета Азии (ОСА), первый заместитель председателя НОК Отабек Умаров, Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, а также, официальные лица Министерства спорта и Национального Олимпийского комитета.
На встрече было отмечено системное совершенствование деятельности Национального Олимпийского комитета, его эффективная деятельность на основе целенаправленного и ориентированного на результат плана работы. Для этого необходимо сформулировать краткосрочные, среднесрочные и долгосрочные планы работы должностных лиц Комитета в соответствии с их направлениями, наладить совместную работу с Министерством спорта, региональными хокимиятами, федерациями и ассоциациями.
Также, состоялся обмен мнениями относительно достойной подготовки делегации Узбекистана к зимним Олимпийским играм Милан-Кортина-2026, летним Азиатским играм Аичи-Нагоя-2026 и летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028, создания всех необходимых условий для представителей национальных сборных команд и привлечения опытных зарубежных специалистов.