Oʻzbekiston MOQ rahbariyati Osiyo Olimpiya kengashi Ijroiya qoʻmitasining yigʻilishida qatnashdi
Quvaytda Osiyo Olimpiya kengashi (OOK) Ijroiya qoʻmitasining 90-yigʻilishi oʻtkazildi. Unda tashkilot faoliyatining yaqin kelajakdagi rejalari, oldinda turgan yirik kompleks musobaqalar tayyorgarligiga doir masalalar koʻrib chiqildi. Ushbu tadbirda Oʻzbekiston nomidan OOK vitse-prezidenti, MOQ raisining birinchi oʻrinbosari Otabek Umarov, Qoʻmita Bosh kotibi Oybek Kasimov, mamlakat dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Kamilov ishtirok etishdi.
Yigʻilish kun tartibidan Aichi-Nagoya-2026 yozgi Osiyo oʻyinlarining tashkiliy masalalariga oid soʻnggi yangiliklar va ularning muhokamasi oʻrin oldi. Masʼullar mavzu boʻyicha oʻz taqdimotlarini namoyish etishdi. Shuningdek, tadbirda OOK doimiy qoʻmitalari oʻz faoliyati yuzasidan hisobot berishdi. Qolaversa, Osiyo Olimpiya kengashi hamda Quvayt hukumati oʻrtasida tashkilot shtab-kvartirasining avtonomligi boʻyicha kelishuv imzolandi.
Xizmat safari davomida Quvayt davlati hamda Olimpiya oilasining yuqori martabali aʼzolari, OOK rahbariyati bilan oʻzaro hamkorlik masalalariga oid uchrashuvlar boʻlib oʻtdi. Unda tashkilotlar oʻrtasidagi doʻstona munosabatlarni yanada mustahkamlash haqida soʻz bordi.

Руководство НОК Узбекистана приняло участие в заседании Исполнительного комитета Олимпийского совета Азии
В Кувейте было организовано 90-заседание Исполнительного комитета Олимпийского совета Азии (ОСА). В мероприятии были рассмотрены планы деятельности организации на ближайшее будущее и подготовка к предстоящим крупным комплексным соревнованиям. В заседании от имени Узбекистана приняли участие Вице-президент ОСА, первый заместитель председателя НОК Отабек Умаров, Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов, председатель Федерации дзюдо страны Азизжон Камилов.
В повестку дня мероприятия было включено обсуждение последних сведений о подготовке к летним Азиатским играм Аичи-Нагоя-2026. Ответственные лица продемонстрировали презентации по своим направлениям. Также, во время заседания постоянные комиссии ОСА дали подробный отчёт о своей деятельности. Помимо этого, было подписано соглашение между Олимпийским советом Азии и правительством Кувейта в отношении автономии штаб-квартиры ОСА в этой стране.
В ходе рабочей поездки узбекской стороны были организованы встречи с официальными лицами Кувейта и высокопоставленными представителями Олимпийской семьи, а также, с руководством ОСА. Во время встреч рассматривались вопросы дальнейшего укрепления дружеских отношений и сотрудничества между организациями.