3 iyul kuni Ispaniya qirolligiga qarashli Kanar orollarida triatlon bo‘yicha harbiylar o‘rtasida IRONMAN LANZAROTE jahon chempionati bo‘lib o‘tdi. Bugun erta tongda mazkur musobaqada muvaffaqiyatli ishtirok etib, sportimizda yana bir tarixiy natija – yakkalik yo‘nalishda oltin, jamoaviy bahsda kumush medal qo‘lga kiritgan qahramonlarimiz Toshkentga qaytib kelishdi.
Delegatsiyamizni tantanali kutib olish marosimida MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov, O‘zbekiston triatlon federatsiyasi raisining birinchi o‘rinbosari Farruh Nosirov, Mudofaa Vazirligi mutasaddilari va ko‘p sonli OAV ishtirok etishdi. Mutasaddilarimiz atletlarimizni qarshi olishar ekan, ularning qo‘lga kiritilgan dastlabki yirik yutuq bilan qutlab o‘tishdi.
O‘zbekiston triatlon federatsiyasi rahbariyatining so‘nggi 1.5 yil ichida olib borgan keng ko‘lamdagi ishlari sekin-asta meva bera boshladi. Musobaqa haqida to‘xtaladigan bo‘lsak, IRONMAN LANZAROTE triatlonning eng murakkab yo‘nalishlaridan biri bo‘lib, unda sportchilar tom maʼnoda o‘z irodalarini namoyish etishadi.
Reglamentga ko‘ra, ushbu dasturda sportchilar dastlab Atlantika okeanida 3,8 km masofaga suzishadi. So‘ng orolning tog‘li hududlari bo‘ylab 180,2 km yo‘lni velosipedda bosib o‘tishadi. Yakunda esa marafon (42,195 km) yo‘nalishida yugurishadi. Mazkur masofalar hech qanday dam olishsiz, bir vaqtning o‘zida bosib o‘tilishini inobatga olsak, finishgacha yetib kelishning o‘zi g‘alabaga teng deyish mumkin. Ayollar o‘rtasida 18-24 yosh vakillari orasida ishtirok etgan yurtdoshimiz Alina Hakimova o‘z toifasida oltin medalga sazovor bo‘ldi. Triatlonchimiz yuqorida ko‘rsatib o‘tilgan dasturni 10 soat, 53 daqiqayu 14 soniyada bosib o‘tishga muvaffaq bo‘ldi. Shuningdek, bu ayollar o‘rtasida umumiy klassifikatsiyada oltinchi ko‘rsatkich ham demakdir. Musobaqada jamoamiz umumiy hisobda kumush medallarga sazovor bo‘ldi.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi mamlakat triatlon federatsiyasini qo‘lga kiritilgan ushbu muvaffaqiyat bilan tabriklab, triatlonchilarimizning kelgusi faoliyatida ham ulkan zafarlar tilab qoladi.

Наши триатлонисты, установившие исторический результат, вернулись в Ташкент
3 июля на принадлежащем Испании острове Лансарот в Атлантическом океане, состоялся чемпионат мира по триатлону среди военных. Данный чемпионат проводится каждые 4 года организацией под названием CISM — международный совет военного спорта; и проходит уже 22-й раз. Сегодня рано утром наши триатлонисты, которым удалось завоевать золото в индивидуальном и серебро в командном зачете, прибыли в столицу. Следует отметить, что результаты спортсменов стали триумфальным событием в истории узбекского спорта.
В торжественной церемонии встречи спортсменов приняли участие председатель НОК Рустам Шаабдурахманов, первый заместитель председателя Федерации триатлона Узбекистана Фаррух Насыров, представители Министерства Обороны Республики Узбекистан и СМИ. Встречая атлетов, руководители искренне поздравили их с первой крупной победой на международной арене.
Деятельность руководства федерации триатлона Узбекистана, которая активно продолжалась последние 1.5 года, постепенно начало давать свои плоды. Говоря о соревновании, можем подчеркнуть, что IRONMAN LANZAROTE является самым сложным соревнованием по триатлону из-за волн на водном этапе, а также ветре и крутых горных подъемах на вело и беговом этапах.
Согласно регламенту, сначала спортсмены проплывают в Атлантическом океане дистанцию в 3,8 км. Затем, им предстоит преодолеть 180,2 км по горным районам Канарских островов. В итоге участники должны пробежать марафон — 42 195 км. Учитывая, что эти дистанции преодолеваются одновременно, без отдыха, дойти до финиша — это уже победа. Наша соотечественница Алина Хакимова, выступавшая в женской возрастной категории 18-24 лет, завоевала золотую медаль. Хакимовой удалось выполнить программу за 10 часов 53 минут и 14 секунд. Также, благодаря этому результату, она стала шестой в общем зачёте среди женщин. В соревнованиях наша команда завоевала серебряные медали в общекомандном зачёте.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет федерацию триатлона страны с такой победой и желает успехов нашим триатлонистам в дальнейшем.