3 iyul kuni Ispaniya qirolligiga qarashli Kanar orollarida triatlon bo‘yicha harbiylar o‘rtasida IRONMAN LANZAROTE jahon chempionati bo‘lib o‘tdi. Bugun erta tongda mazkur musobaqada muvaffaqiyatli ishtirok etib, sportimizda yana bir tarixiy natija – yakkalik yo‘nalishda oltin, jamoaviy bahsda kumush medal qo‘lga kiritgan qahramonlarimiz Toshkentga qaytib kelishdi.
Delegatsiyamizni tantanali kutib olish marosimida MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov, O‘zbekiston triatlon federatsiyasi raisining birinchi o‘rinbosari Farruh Nosirov, Mudofaa Vazirligi mutasaddilari va ko‘p sonli OAV ishtirok etishdi. Mutasaddilarimiz atletlarimizni qarshi olishar ekan, ularning qo‘lga kiritilgan dastlabki yirik yutuq bilan qutlab o‘tishdi.
O‘zbekiston triatlon federatsiyasi rahbariyatining so‘nggi 1.5 yil ichida olib borgan keng ko‘lamdagi ishlari sekin-asta meva bera boshladi. Musobaqa haqida to‘xtaladigan bo‘lsak, IRONMAN LANZAROTE triatlonning eng murakkab yo‘nalishlaridan biri bo‘lib, unda sportchilar tom maʼnoda o‘z irodalarini namoyish etishadi.
Reglamentga ko‘ra, ushbu dasturda sportchilar dastlab Atlantika okeanida 3,8 km masofaga suzishadi. So‘ng orolning tog‘li hududlari bo‘ylab 180,2 km yo‘lni velosipedda bosib o‘tishadi. Yakunda esa marafon (42,195 km) yo‘nalishida yugurishadi. Mazkur masofalar hech qanday dam olishsiz, bir vaqtning o‘zida bosib o‘tilishini inobatga olsak, finishgacha yetib kelishning o‘zi g‘alabaga teng deyish mumkin. Ayollar o‘rtasida 18-24 yosh vakillari orasida ishtirok etgan yurtdoshimiz Alina Hakimova o‘z toifasida oltin medalga sazovor bo‘ldi. Triatlonchimiz yuqorida ko‘rsatib o‘tilgan dasturni 10 soat, 53 daqiqayu 14 soniyada bosib o‘tishga muvaffaq bo‘ldi. Shuningdek, bu ayollar o‘rtasida umumiy klassifikatsiyada oltinchi ko‘rsatkich ham demakdir. Musobaqada jamoamiz umumiy hisobda kumush medallarga sazovor bo‘ldi.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi mamlakat triatlon federatsiyasini qo‘lga kiritilgan ushbu muvaffaqiyat bilan tabriklab, triatlonchilarimizning kelgusi faoliyatida ham ulkan zafarlar tilab qoladi.

Our triathletes, who set a historic result, returned to Tashkent
On July 3, the World Triathlon Championship among the military took place on the Spanish-owned island of Lanzarote in the Atlantic Ocean. This championship is held every 4 years by an organization called CISM-the International Council of Military Sports; and it is being held for the 22nd time. Early this morning, our triathletes, who managed to win gold in the individual and silver in the team competition, arrived in the capital. It should be noted that the results of the athletes became a triumphant event in the history of Uzbek sports.
The solemn ceremony of meeting the athletes was attended by the chairman of the NOC Rustam Shaabdurakhmanov, the first deputy chairman of the Triathlon Federation of Uzbekistan Farrukh Nasyrov, representatives of the Ministry of Defense of the Republic of Uzbekistan and the media. Meeting the athletes, the leaders sincerely congratulated them on their first major victory in the international arena.
The activities of the leadership of the Triathlon Federation of Uzbekistan, which has been actively continuing for the last 1.5 years, gradually began to bear fruit. Speaking about the competition, we can emphasize that IRONMAN LANZAROTE is the most difficult triathlon competition because of the waves on the water stage, as well as the wind and steep mountain climbs on the cycling and running stages.
According to the regulations, first athletes swim a distance of 3.8 km in the Atlantic Ocean. Then, they will have to overcome 180.2 km through the mountainous areas of the Canary Islands. As a result, participants must run a marathon — 42,195 km. Given that these distances are overcome simultaneously, without rest, reaching the finish line is already a victory. Our compatriot Alina Khakimova, who competed in the women's age category of 18-24 years, won a gold medal. Khakimova managed to complete the program in 10 hours, 53 minutes and 14 seconds. Also, thanks to this result, she became the sixth in the overall standings among women. In the competition, our team won silver medals in the team competition.
The National Olympic Committee of Uzbekistan congratulates the country's triathlon Federation on such a victory and wishes success to our triathletes in the future.