29 Oktyabr 2024 2216
“Tashkent City Mall” savdo majmuasida Butunjahon dzyudo kuniga bagʻishlangan bayram tadbiri oʻtkazildi. Yuzlab yosh dzyudochilar hamda hamyurtlarimizga koʻtarinki kayfiyat bagʻishlagan ushbu marosimda Oʻzbekiston Respublikasi Sport vaziri Adham Ikramov, Osiyo Olimpiya kengashi vitse-prezidenti Otabek Umarov, Sport vazirining oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosari, mamlakat dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Kamilov, MOQ raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov, oʻzbek dzyudosining yulduzlari va boshqa rasmiylar ishtirok etishdi.
Tadbirni Shahrullo Sharipovich hamda Oybek Omilovich ochib berishar ekan, dzyudo bugungi kunda mamlakatimiz yoshlarining sevimli sport turlaridan biriga aylanib borayotgani, yozgi Olimpiya oʻyinlarida oltin medal qoʻlga kiritgan ilk ayol atletimiz aynan ushbu sport turi vakili ekani, qolaversa, delegatsiyamizning Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlaridagi olamshumul natijasiga dzyudochilarimiz ham oʻz hissalarini qoʻshishganini alohida taʼkidlab oʻtishdi.
Bayram davomida Olimpiada chempioni Diyora Keldiyorova hamda bronza medali sohibi Muzaffarbek Toʻraboyev yosh sportchilarga mahorat saboqlarini koʻrsatishdi. Shuningdek, D.Keldiyorova Tokio-2020 yozgi Olimpiya oʻyinlarida ishtirok etgan kimonosini xayriya jamgʻarmasiga sovgʻa qildi. Kimono kimoshdi savdosiga qoʻyiladi va undan tushgan mablagʻ xayriya qilinadi.
Oʻzbekiston terma jamoasi bosh murabbiyi Ilias Iliadis va Muzaffarbek Toʻraboyev oʻz nutqlarida oldinga qoʻyilgan maqsadga erishish yoʻlida tinmay mehnat qilish kerakligi, mamlakatimizda sport bilan shugʻullanish uchun barcha sharoitlar yaratilgani haqida toʻxtalib, yosh sportchilarga motivatsiya berishdi.

29 Октября 2024 2215
В связи со Всемирным днём дзюдо в столичном торговом комплексе "Tashkent City Mall" было организовано торжественное мероприятие. В празднике, который подарил отличное настроение сотни молодым дзюдоистам, а также, жителям столицы, приняли участие Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, Вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров, заместитель Министра спорта Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета, руководитель Федерации дзюдо страны Азизжон Камилов, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, звёзды узбекского дзюдо и другие официальные лица.
Мероприятие открыли Шахрулло Шарипович и Ойбек Омилович, отметив, что дзюдо из года в год получает популярность среди молодёжи страны и является одним из любимых видов спорта, что на Олимпийских играх первая золотая медаль была завоевана Диёрой Келдиёровой именно в этом виде спорта, и что успех остальных отечественных дзюдоистов на Играх внёс весомый вклад в исторический результат делегации Узбекистана.
Во время торжества Олимпийская чемпионка Диёра Келдиёрова и бронзовый призёр Олимпиады Музаффарбек Турабоев провели мастер-класс для молодых дзюдоистов. Также, Д.Келдиёрова передала в благотворительный фонд свое кимоно, в котором она участвовала на летних Олимпийских играх в Токио-2020. Кимоно будет поставлен на аукцион, а вырученные средства будут направлены на благотворительность.
В своих выступлениях главный тренер сборной Узбекистана Илиас Илиадис и Музаффарбек Турабоев выразили, что они неустанно работают над достижением поставленной цели, что в нашей стране созданы все условия для занятий спортом, и воодушевили юных спортсменов.