28 Oktyabr 2024 1666
5-10-noyabr kunlari mamlakatimizda ilk bor aralash jang san’ati turlari bo‘yicha jahon chempionati bo‘lib o‘tadi. Bugun MOQda ushbu musobaqaning tayyorgarlik jarayoniga bag‘ishlangan uchrashuv tashkil etildi.
Unda Xalqaro aralash jang san’ati federatsiyasi (IMMAF) prezidenti Kerrit Braun, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirining o‘rinbosari Alisher Narbayev va Qo‘mita raisi o‘rinbosari Sherzod Tashmatov, O‘zbekiston MMA assotsiatsiyasi mutasaddilari ishtirok etishdi.
Uchrashuv davomida musobaqaning tashkiliy masalalari batafsil ko‘rib chiqildi. Xususan, Oybek Omilovich janob Braunga mamlakatimiz so‘nggi yillarda dzyudo, boks, og‘ir atletika, futzal, eshkak eshish kabi sport turlaridan dunyo birinchiliklarini qabul qilish orqali mahalliy mutaxassislar katta tajribaga ega ekani, bunday malaka bilan aralash jang san’ati turlari bo‘yicha jahon chempionati ham yuqori saviyada o‘tkazilishini ta’kidladi.
O‘z navbatida, xalqaro mutaxassis diyorimizda yakkakurash turlariga qiziqish yuqoriligi, yurtimizning bu boradagi salohiyatiga hech qanday shubha qilmayotganini bildirdi. Suhbat davomida chempionatning tantanali ochilish marosimi, mehmonlar uchun yaratiladigan sharoitlar, transport-logistika va boshqa masalalar bo‘yicha atroflicha fikr almashildi.

28 Октября 2024 1665
С 5 по 10 ноября в Ташкенте впервые состоится чемпионат мира по смешанным боевым искусствам. Сегодня в НОК была организована встреча, посвящённая подготовке к этим престижным стартам.
В мероприятии приняли участие президент Международной федерации смешанных боевых искусств (IMMAF) Керрит Браун , Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель министра Обороны Республики Узбекистан Алишер Нарбаев и заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, официальные лица Ассоциации ММА Узбекистана.
В ходе встречи были рассмотрены организационные вопросы предстоящего первенства планеты. В частности, Ойбек Омилович отметил, что наша страна имеет большой опыт в организации чемпионатов мира, ведь за последние годы в Узбекистане были на высоком уровне организованы первенства планеты по таким видам спорта, как дзюдо, бокс, тяжёлая атлетика, футзал, гребля.
В свою очередь, зарубежный эксперт отметил высокий интерес к этим видам единоборств в нашей стране, а также об уверенности, что и на этот раз в нашей Родине первенство планеты пройдёт на достойном уровне. В ходе беседы состоялся обмен мнениями по вопросам торжественного открытия чемпионата мира, условий, которые будут созданы для гостей, транспортной логистики и других вопросов.