22 Oktyabr 2024 1557
Ayni paytda Latviya basketbol assotsiatsiyasi rahbari, mamlakatning 9-Prezidenti Raymonds Veyonis boshchiligidagi delegatsiya poytaxtimizda mehmon bo‘lib turibdi. Bugun yevropalik mutaxassislar O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasiga tashrif buyurishdi.
Mehmonlarni MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov qarshi oldi. Shundan so‘ng tomonlar o‘rtasida o‘zaro hamkorlik, mamlakatimizda basketbol sporti rivojini yangi bosqichga olib chiqish mavzusiga bag‘ishlangan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda Latviyaning yurtimizdagi Favqulodda va Muxtor elchisi Reynis Troksha, Sport o‘yinlari bo‘yicha Respublika oliy sport mahorati maktabi direktori Jasur Akramov, Botir Mirodilov boshchiligidagi O‘zbekiston basketbol federatsiyasi mas’ullari va O‘zbekiston Raqamli texnologiyalar vazirligi vakili Eldor Rasulov ham ishtirok etishdi.
Uchrashuv avvalida Oybek Omilovich faxriy mehmonlarni qutlashdan mamnun ekanini ta’kidlab, ularga yurtimizdagi sport rivojida MOQ va Sport vazirligining federatsiya hamda assotsiatsiyalar bilan olib borayotgan tizimli hamkorligi, terma jamoalarimiz zaxirasini iqtidorli yoshlar bilan boyitish borasida yo‘lga qo‘yilgan seleksiya ishlari, delegatsiyamizning Parij-2024 yozgi Olimpiya o‘yinlarida qo‘lga kiritgan tarixiy natijasi haqida to‘xtaldi. Shuningdek, u davlatimiz rahbari topshirig‘i bilan jamoaviy sport turlarini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilishi, Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya o‘yinlariga hozirdanoq tayyorgarlik boshlangani xususida ma’lumot berib o‘tdi.
O‘z navbatida, janob Veyonis O‘zbekiston delegatsiyasining Parij-2024 yozgi Olimpiya o‘yinlaridagi muvaffaqiyati ko‘pchilikni hayratga solganini alohida tilga oldi. Shundan so‘ng martabali mehmon Latviyaning to‘rt yillikning eng muxim startidagi ishtiroki, o‘z yurtidagi sport rivoji, ushbu sohani moliyalashtirish tizimi haqida gapirib o‘tdi. Qolaversa, u jamoaviy sport turlarida Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma qo‘lga kiritish ancha murakkab vazifaligi, biroq O‘zbekiston keng imkoniyatlar mamlakati ekani va ushbu yo‘nalishda ishlarni tizimli tashkil etish orqali bunday yutuqlarga erishish mumkinligini qo‘shimcha qildi.

22 Октября 2024 1556
В настоящее время делегация во главе с председателем Ассоциации баскетбола Латвии, 9-Президента Латвийской Республики Раймондсом Вейонисом рабочим визитом пребывает в Ташкенте. Сегодня европейские специалисты посетили Национальный Олимпийский комитет Узбекистана.
Почётных гостей встретил Генеральный секретарь НОК Узбекистана Ойбек Касимов. После этого между сторонами состоялась встреча на тему взаимного сотрудничества по выводу развития баскетбола в Узбекистане на новый уровень. В нем также приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Латвии в нашей стране Рейнис Трокша, директор Республиканской школы высшего спортивного мастерства по игровым видам спорта Джасур Акрамов, официальные лица Федерации баскетбола Узбекистана во главе с Ботиром Миродиловым и представитель Министерства цифровых технологий Узбекистана Эльдор Расулов.
Вначале мероприятия Ойбек Омилович выразил, что рад приветствовать почётных гостей и рассказал специалистам о развитии спортивной сферы в Узбекистане, о системной работе, которая проводится совместно с Министерством спорта, НОК, спортивными федерациями и ассоциациями страны, принципе отбора потенциальных кандидатов в состав сборных команд, об участии делегации Узбекистана на летних Олимпийских играх и что последние Игры Париж-2024 стали самыми успешными в истории узбекского спорта. Также, он подробно проинформировал гостя что по поручению Главы Государства будет уделяться особое внимание развитию командных видов спорта и что на предстоящие Игры Лос-Анджелес-2028 уже начата подготовка.
В свою очередь г-н Вейонис подчеркнул, что успех делегации Узбекистана на Олимпиаде в Париже восхитил многих. Далее, Раймондс Вейонис рассказал, о развитии спорта в Латвии, об участии сборных команд страны на главных стартах четырёхлетия, о финансировании спортивной сферы. Также, он отметил, что по командным видам спорта довольно таки сложно попасть на Олимпиаду, однако, Узбекистан - это страна с большими возможностями и потенциалом и проводя систематическую работу, можно добиться больших успехов.
В завершение встречи стороны обсудили пути вывода двустороннего сотрудничества на новый уровень и обменялись памятными подарками.