19 Sentyabr 2024 2452
Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlarining yakuni va oldinda kutib turgan yirik kompleks musobaqalarga tayyorgarlik masalalariga bagʻishlangan yigʻilish boʻlib oʻtdi. Mazkur uchrashuvda Sport vaziri Adham Ikramov, Osiyo Olimpiya kengashi vitse-prezidenti Otabek Umarov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosarlari Saken Polatov va Azizjon Kamilovlar ishtirok etishdi.
Dastavval, Fransiya poytaxti mezbonlik qilgan XXXIII yozgi Olimpiya oʻyinlarida Oʻzbekiston delegatsiyasining ishtiroki muhokama qilindi. Unda erishilgan yutuq va yoʻl qoʻyilgan kamchiliklar tahlil qilinib, zarur vazifalar belgilab olindi. Xususan, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28-avgust kuni sportchi va murabbiylarimiz bilan uchrashuvda yangi Olimpiya sikli uchun belgilab bergan vazifalar ijrosini taʼminlash masalasi ham koʻrib chiqildi.
Suhbatda Toshkent-2025 yoshlar Osiyo oʻyinlariga tayyorgarlik, xususan, Oʻyinlar dasturi va unga kiritiladigan sport turlarini koʻrib chiqish kun tartibidan oʻrin oldi va bu boʻyicha barcha masalalar atroflicha muhokama qilindi. Shuningdek, Aichi-Nagoya-2026 yozgi Osiyo va Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik rejalariga ham alohida toʻxtalib oʻtildi. Unda jamoaviy sport turlari va ayollar sportiga yanada koʻproq ahamiyat qaratish, terma jamoalarning moddiy-texnik bazasini yaxshilab, tajribali xorijiy murabbiylarni jalb etish, sportchilarning tibbiy taʼminotini kuchaytirish kabi mavzular yuzasidan fikr almashildi.

19 Сентября 2024 2451
Состоялось совещание, посвящённое итогам летних Олимпийских игр Париж-2024 и подготовке к предстоящим крупным комплексным соревнованиям. В данной встрече приняли участие Министр спорта Адхам Икрамов, вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Сакен Полатов и Азизжон Камилов.
Для начала обсуждалось участие делегации Узбекистана в XXXIII летних Олимпийских играх во Франции, проанализированы достигнутые успехи и недостатки, определены необходимые планы на будущее. В частности, были рассмотрены вопросы организации исполнения задач в рамках нового Олимпийского цикла, которые определил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на встрече со спортсменами и тренерами, состоявшейся 28 августа.
В ходе заседания была представлена информация по подготовке к юношеским Азиатским играм Ташкент-2025, в частности, рассмотрены и подробно обсуждены все вопросы программы Игр и видов спорта, которые включены в регламент соревнований. Отдельно были затронуты планы подготовки к летним Азиатским играм Аичи-Нагоя-2026 и летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028. Кроме того, состоялся обмен мнениями по таким темам, как повышенное внимание к командным видам спорта и женскому спорту, улучшение материально-технической базы сборных, привлечение опытных зарубежных тренеров, усиление медицинского обеспечения спортсменов.