18 Sentyabr 2024 2147
Toshkent-2025 yoshlar Osiyo va Para Osiyo oʻyinlariga puxta tayyorgarlik koʻrish allaqachon dolzarb masalalardan biriga aylangan. Bugun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida ushbu muhim musobaqalarga olib borilayotgan tayyorgarlik yuzasidan yigʻilish oʻtkazildi.
Unda MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosari Azizjon Kamilov, shuningdek, federatsiya va assotsiatsiyalar masʼullari ishtirok etishdi.
Uchrashuvni Oybek Omilovich olib borar ekan, Oʻyinlarga har tomonlama puxta tayyorgarlik koʻrish, uni yuqori saviyada oʻtkazish qanchalik muhimligi haqida toʻxtaldi. Shuningdek, yoshlar Osiyo oʻyinlari 2025-yilning sentyabr, yoshlar Para Osiyo oʻyinlari esa oktyabr oyida oʻtkazilishi rejalashtirilayotgani, uning dasturiga kiruvchi taxminan 90 foiz sport turi aniq boʻlib ulgurgani haqida maʼlumot berdi.
Yigʻilish davomida federatsiyalar bilan har bir sport turlaridagi bellashuvlar qaysi obyektda necha kun davomida oʻtkazilishi, qancha dasturlarda medallar oʻynalishi borasida fikr almashildi. Oʻz navbatida, Azizjon Yakubjanovich barcha sport turidagi bellashuvlar uchun zarur inventarlar roʻyxatini shakllantirish masalasiga alohida toʻxtalib oʻtdi.
Yakunda federatsiyalarga Oʻyinlarni oʻtkazish boʻyicha tashkil etilgan direksiya bilan ishlovchi masʼullarni biriktirish, sport dasturlarini koʻrib chiqish, xalqaro va Osiyo federatsiyalari tomonidan ajratiladigan hakamlar va texnik delegatlar boʻyicha maʼlumot shakllantirish, bahslarni oʻtkazish uchun zarur inventarlar roʻyxatini koʻrib chiqish borasida koʻrsatmalar berildi.

18 Сентября 2024 2146
Одним из актуальных вопросов в спортивной сфере нашей страны давно уже стала тщательная подготовка к юношеским Азиатским и Пара Азиатским Играм Ташкент-2025. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялось совещание по подготовке к этим важным стартам предстоящего года.
В мероприятии приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Азизжон Камилов, а также ответственные лица Федераций и Ассоциаций.
В рамках встречи Ойбек Омилович отметил важность тщательной подготовки к Играм, а также проведение их на высочайшем уровне. Он также сообщил, что юношеские Азиатские игры запланированы на сентябрь 2025 года, а юношеские Пара Азиатские игры - на октябрь, кроме того, 90 процентов видов спорта, входящих в программу комплексных состязаний, уже определены.
В ходе совещания состоялся обмен мнениями с ответственными лицами Федераций относительно того, на каком объекте в течение скольки дней будут проводиться соревнования по каждому виду спорта, в скольких программах будут разыграны медали. В свою очередь, Азизжон Якубжанович отметил формирование перечня необходимого инвентаря для состязаний по всем видам спорта.
В завершение заседания Федерациям были даны поручения по закреплению ответственных лиц, работающих с созданной дирекцией по проведению Игр, рассмотрению спортивных программ, формированию информации о судьях и технических делегатах, выделяемых Международной и Азиатской федерациями, рассмотрению перечня инвентаря, необходимого для проведения соревнований.