10 Sentyabr 2024 2504
Qit’a chempionatida tengsiz bo‘lgan o‘smir bokschilarimiz o‘zbek maktabining qudratini yana bir karra namoyish etishdi
BAAning Al Ayn shahrida boks bo‘yicha 14 va 16 yoshgacha bo‘lgan o‘smirlar o‘rtasidagi Osiyo chempionati o‘z yakuniga yetdi. Quvonarlisi, O‘zbekiston U16 terma jamoasi umumjamoa hisobida birinchi o‘rinni egalladi.
Ortda qolgan kun 20 nafar hamyurtimiz chempionlik uchun ringga ko‘tarilgan bo‘lsa, ulardan 14 nafari g‘alaba qozondi va oltin medalga sazovor bo‘ldi. Shuningdek, yana 6 nafar bokschimiz kumush va 3 hamyurtimiz bronza medallari bilan taqdirlanishdi. Yana bir ahamiyatlisi jihati, ushbu yosh toifasida musobaqaga tashrif buyurgan barcha sportchilarimiz yurtimizga medallar bilan qaytishadi. Shu tariqa, mazkur qit’a birinchiligida ham yosh charm qo‘lqop ustalarimiz o‘zbek boksining bugungi qudratini yana bir karra ko‘rsatishdi. G‘olib va sovrindorlar bilan tanishing:
-48 kg: Elyor Rustamov
-50 kg: Muhammad Rizo Ukimov
-52 kg: Behruz Qurbonov
-57 kg: Jahongir Zayniddinov
-60 kg: Saidxo‘ja Sadillaxo‘jayev
-63 kg: Suhrob Rahmatullayev
+80 kg: Islom Salihov
-50 kg: Nilufar Hamdamova
-52 kg: Robiya Ravshanova
-60 kg: Sevara Mamatova
-66 kg: Aselya Tulegenova
-70 kg: Xadichabonu Bekova
-75 kg: Maftuna Yangiyeva
-80 kg: Mavjuda Abdusaidova
-54 kg: Ibrohim Shokirjonov
-66 kg: Jasurbek Usmonjonov
-70 kg: Diyorbek Murodilloyev
-75 kg: Asilbek Abdusamadov
-80 kg: Jahongir Ergashev
-46 kg: Maftuna Musurmonova
-46 kg: Hikmatilla Sobirov
-54 kg: Farzuna Ro‘ziyeva
+80 kg: Nilufarxon Abduhoshimova
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi ushbu qit’a birinchiligida erishilgan muvaffaqiyat bilan mamlakat boks federatsiyasi, terma jamoamiz murabbiylar shtabi va yosh bokschilarimizni samimiy qutlaydi.

10 Сентября 2024 2501
В ОАЭ завершился чемпионат Азии U14 и U16 по боксу. Отрадно отметить, что сборная Узбекистана U16 заняла первое место в медальном зачёте.
В рамках прошедшего дня 20 наших представителей провели бои за титул чемпиона и 14 из них завоевали золотые медали. Также, 6 узбекских боксёров удостоились серебряных наград, а 3 - выиграли бронзовые медали. Ещё одна примечательность заключается в том, что все наши спортсмены категории U16, поднялись на пьедестал почёта и вернутся на Родину с медалями. Таким образом, молодые мастера кожаных перчаток ещё раз продемонстрировали всю мощь и потенциал узбекского бокса. Имена победителей и призёров:
-48 кг: Элёр Рустамов
-50 кг: Мухаммад Ризо Укимов
-52 кг: Бехруз Курбонов
-57 кг: Жахонгир Зайниддинов
-60 кг: Саидхуджа Садиллахуджаев
-63 кг: Сухроб Рахматуллаев
-50 кг: Нилуфар Хамдамова
-52 кг: Робия Равшанова
-60 кг: Севара Маматова
-66 кг: Аселя Тулегенова
-70 кг: Хадичабону Бекова
-80 кг: Мавжуда Абдусаидова
-54 кг: Иброхим Шокиржонов
-66 кг: Жасурбек Усмонжонов
-70 кг: Диёрбек Муродиллоев
-75 кг: Асилбек Абдусамадов
-80 кг: Жахонгир Эргашев
-46 кг: Хикматилла Собиров
-54 кг: Фарзуна Рузиева
+80 кг: Нилуфархон Абдухошимова
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Федерацию бокса страны, тренерский состав сборной и наших юных боксеров с успешным выступлением на континентальном первенстве.