8 Sentyabr 2024 7728
Ayni paytda Hindistonning Nyu-Deli shahrida Osiyo Olimpiya kengashi (OOK)ning 44-Bosh Assambleyasi oʻtkazilayotgani haqida xabar bergan edik. Assambleya kun tartibiga muvofiq, tashkilotning rahbarlik lavozimlariga saylovlar boʻlib oʻtdi. Tashkilotni vaqtinchalik boshqarib borayotgan Raja Randxir Singx OOK Prezidenti etib saylandi. Shuningdek, 5 ta mintaqaga vitse-prezidentlar ovoz berish yoʻli bilan aniqlab olindi.
Biz uchun ahamiyatli tarafi, Otabek Umarov Oʻzbekiston, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston, Turkmaniston, Eron va Afgʻonistondan iborat Markaziy Osiyo mintaqasi boʻyicha tashkilot vitse-prezidenti etib saylandi. Bungacha Otabek Muhammadaliyevich muddati qisqa boʻlgan davr – Toshkent-2025 yoshlar Osiyo oʻyinlarini oʻtkazish boʻyicha vitse-prezident edi. Bu vaqtinchalik lavozim musobaqa yakunigacha amal qilsa, Markaziy Osiyo mintaqasi boʻyicha vitse-prezidentlik doimiy xarakterga ega va endi hamyurtimiz butun qitʼamizdagi 5 mintaqadan birida Olimpizm rivojiga masʼul boʻladi.
Qayd etish joiz, Otabek Umarovning soʻnggi yillarda sport boshqaruvida erishgan muvaffaqiyatlari alohida eʼtirof etilib, bugun yanada masʼuliyatli lavozimga saylandi va endi u butun Markaziy Osiyo mintaqasidagi Olimpizm harakatining rivojiga masʼul boʻladi.
Tadbirda soʻz olgan Otabek Muhammadaliyevich qitʼamiz sporti jahonda yanada katta eʼtirofga sazovor boʻlayotgani, buning isboti oʻlaroq Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlarida Osiyoning 4 davlati TOP-15 talikdan joy olgani, Prezidentimizning sportni qoʻllab-quvvatlashlari bilan Oʻzbekiston oʻz tarixida eng yaxshi natijani qoʻlga kiritganini alohida taʼkidlab oʻtdi. Shuningdek, bildirilgan ishonchni oqlashga, mintaqada Olimpizmning pok va ezgu gʻoyalarini yanada keng targʻib qilishga vaʼda berdi.
Fursatdan foydalanib, Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Otabek Umarovni Markaziy Osiyo mintaqasi boʻyicha OOK vitse-prezidenti etib saylangani bilan samimiy muborakbod etib, uning yangi lavozimda yanada ulkan muvaffaqiyatlarga erishishini tilab qoladi.

8 Сентября 2024 7727
В эти минуты в Нью-Дели проходит 44-я Генеральная Ассамблея Олимпийского совета Азии (ОСА). В её рамках проведены выборы на руководящие должности Организации. На выборах на пост президента ОСА избран Раджа Рандхир Сингх, временно возглавлявший Организацию. Также были избраны вице-президенты по 5 регионам.
Важно отметить, что Отабек Умаров был избран вице-президентом Организации по Центральноазиатскому региону, в которую входят Узбекистан, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан, Иран и Афганистан. До этого Отабек Мухаммадалиевич вёл деятельность в качестве вице - президента по проведению юношеских Азиатских игр Ташкент-2025. В то время как эта временная должность действует до конца комплексных стартов, теперь его новая должность носит постоянный характер. А это в свою очередь, говорит о том, что наш соотечественник будет отвечать за развитие Олимпизма в одном из 5 регионов нашего континента.
Стоит отметить, что успехи Отабека Умарова в управлении спортом в последние годы получили особое признание и сегодня он избран на более ответственную должность, теперь он будет отвечать за развитие Олимпийского движения во всём Центральноазиатском регионе.
Выступая на мероприятии, Отабек Мухаммадалиевич отметил, что спорт нашего континента приобретает всё большее признание в мире, в доказательство этому являются достойное выступление спортсменов на летних Олимпийских играх Париж-2024, в которых 4 Азиатские страны вошли в топ-15. Кроме того, он подчеркнул, что весомые и исторические показатели делегации Узбекистана на главных стартах четырёхлетия во Франции являются результатом поддержки Президента в сфере спорта. Отабек Умаров также отметил, что оправдает доверие тех, кто верит в него, и приложит все усилия для более широкого распространения чистых и благородных идей Олимпизма в регионе.
Пользуясь случаем, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Отабека Мухаммадалиевича с избранием на новую должность и желает ему дальнейших успехов в ответственной работе.