Para sportchilarimizni Parij-2024 yozgi Paralimpiya oʻyinlariga tantanali kuzatish marosimi boʻlib oʻtdi
28-avgust – 8-sentyabr kunlari Parij shahri XVII yozgi Paralimpiya oʻyinlariga mezbonlik qiladi. Bugun poytaxtimizdagi Olimpiya va Paralimpiya shon-shuhrati muzeyida mazkur musobaqada qatnashadigan Oʻzbekiston delegatsiyasini tantanali kuzatish marosimi boʻlib oʻtdi.
Marosimda Hukumat rahbarlari, Prezident administratsiyasi rasmiylari, Sport vazirligi, Milliy Olimpiya va Paralimpiya qoʻmitalari rahbariyati ishtirok etishdi. Tadbirni ochib bergan Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov Paralimpiyachilarimizga boʻlajak musobaqalarda muvaffaqiyatli ishtirok etib, yurtimizga yorugʻ yuz bilan qaytib kelishlarini tiladi.
Maʼlumot uchun, Oʻzbekiston delegatsiyasi Parij-2024 yozgi Paralimpiya oʻyinlariga tarixda birinchi marotaba 9 sport turida 65 nafar para atlet bilan 113 ta yoʻllanmaga sazovor boʻlgan.
Fursatdan foydalanib, Oʻzbekiston MOQ Paralimpiyachilarimizga oldinda turgan masʼuliyatli Oʻyinlarda omad va zafarlar tilab qoladi.

13 Августа 2024 2184
28 августа - 8 сентября Париж примет XVII летние Паралимпийские игры. Сегодня в Музее Олимпийской и Паралимпийской славы состоялось торжественное мероприятие проводов делегации Узбекистана, которые примут участие в этих важных стартах.
В мероприятии присутствовали руководители правительства Республики Узбекистан, официальные лица Администрации Президента, Министерства спорта, Национального Олимпийского и Паралимпийского комитетов. Мероприятие открыл Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов и пожелал успехов нашим Паралимпийцам в главных стартах четырёхлетия.
Для сведения, впервые в истории 65 атлетов делегации Узбекистана завоевали 113 путёвок по 9 видам спорта на летние Паралимпийские игры Париж-2024.
Пользуясь случаем, Национальный Олимпийский комитет Узбекистана желает нашим пара-атлетам удачно выступить на Паралимпийских играх и вернуться на Родину с новыми победами.