Gulnoza Matniyazova 1994-yil Xorazm viloyati Xazorasp tumanida tug‘ilgan. 2006 yildan dzyudo bilan shug‘ullanadi. Birinchi murabbiyi Tamara Yugay.
Dzyudochimiz 2010-yil, 16 yoshidanoq kattalar terma jamoasi tarkibida yirik musobaqalarda mamlakatimiz sharafini himoya qilib kelmoqda. Ilk muvaffaqiyati 2012-yil Boku shahrida o‘tgan Gran-pri turniriga to‘g‘ri kelib, o‘shanda hamyurtimiz bronza medalini qo‘lga kiritgan edi. Shundan so‘ng Osiyo chempionati, Gran-pri, “Katta dubulg‘a” va boshqa bir qator nufuzli musobaqalarda ko‘p bor g‘olib va sovrindorlar qatoridan joy olib kelmoqda.
Gulnoza 2016 va 2017-yillar Toshkent Gran-prisida zafar quchib, IJF tasnifidagi turnirlarda g‘alaba qozongan ilk dzyudochi qizimizga aylandi. Shuningdek, Matniyazova “Katta dubulg‘a” turnirlarida shohsupaga ko‘tarilgan dastlabki dzyudochi qizimiz hamdir. 2016-yil Rio Olimpiadasi ishtirokchisi.
Uning hisobida Osiyo chempionatlarining 1 ta oltin, 2 ta kumush va 3 ta bronza, Gran-pri turnirlarining 2 ta oltin, 1 ta kumush va 3 ta bronza, shuningdek, 2 ta “Katta dubulg‘a” musobaqalarining bronza medali mavjud.
Xalqaro dzyudo federatsiyasining Tokio-2020 Olimpiadasi uchun e’lon qilingan reytingi orqali Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma olgan.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": Gulnoza Matniyazova, who will become the first Uzbek judoka to take part in two Olympic Games
The press service of the National Olympic Committee of Uzbekistan continues to share with you interesting information about the licensees of Tokyo 2020. Our current heroine is the famous representative of the Uzbek national judo team Gulnoza Matniazova.
Gulnoza Matniazova was born in 1994 in the Khorezm region.
The judoka was already a representative of the National Team of Uzbekistan at the age of 16 and took part in major competitions. She achieved her first success in 2012, at the Grand Prix tournament in Baku, where she won bronze. Then Matniyazova never rose to the podium of tournaments from the "Grand Slam" series, as well as many prestigious competitions.
In 2016 and 2017, she won gold medals at the Tashkent Grand Prix, and thanks to this result, she became the first Uzbek judoka who managed to win success at IJF tournaments. In addition, Matniyazova is the first Uzbek representative of judo, who managed to climb the podium of the "Grand Slam". Participant of the Rio 2016 Olympic Games.
She has won 1 gold, 2 silver and 3 bronze medals at the Asian Championships, 2 gold, 1 silver and 3 bronze medals at the Grand Prix tournaments, as well as 2 bronze medals at the Grand Slam.
According to the results of the rating announced by the International Judo Federation, she was awarded a license for the Tokyo Olympics.