Gulnoza Matniyazova 1994-yil Xorazm viloyati Xazorasp tumanida tug‘ilgan. 2006 yildan dzyudo bilan shug‘ullanadi. Birinchi murabbiyi Tamara Yugay.
Dzyudochimiz 2010-yil, 16 yoshidanoq kattalar terma jamoasi tarkibida yirik musobaqalarda mamlakatimiz sharafini himoya qilib kelmoqda. Ilk muvaffaqiyati 2012-yil Boku shahrida o‘tgan Gran-pri turniriga to‘g‘ri kelib, o‘shanda hamyurtimiz bronza medalini qo‘lga kiritgan edi. Shundan so‘ng Osiyo chempionati, Gran-pri, “Katta dubulg‘a” va boshqa bir qator nufuzli musobaqalarda ko‘p bor g‘olib va sovrindorlar qatoridan joy olib kelmoqda.
Gulnoza 2016 va 2017-yillar Toshkent Gran-prisida zafar quchib, IJF tasnifidagi turnirlarda g‘alaba qozongan ilk dzyudochi qizimizga aylandi. Shuningdek, Matniyazova “Katta dubulg‘a” turnirlarida shohsupaga ko‘tarilgan dastlabki dzyudochi qizimiz hamdir. 2016-yil Rio Olimpiadasi ishtirokchisi.
Uning hisobida Osiyo chempionatlarining 1 ta oltin, 2 ta kumush va 3 ta bronza, Gran-pri turnirlarining 2 ta oltin, 1 ta kumush va 3 ta bronza, shuningdek, 2 ta “Katta dubulg‘a” musobaqalarining bronza medali mavjud.
Xalqaro dzyudo federatsiyasining Tokio-2020 Olimpiadasi uchun e’lon qilingan reytingi orqali Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma olgan.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: Гульноза Матниязова, которая станет первой узбекской дзюдоисткой, принимавшей участие в двух Олимпиадах
Пресс-служба Национального Олимпийского комитета Узбекистана продолжает с вами делиться интересными сведениями о лицензиатах Токио-2020. Сегодняшняя наша героиня — знаменитая представительница сборной Узбекистана по дзюдо Гульноза Матниязова.
Гульноза Матниязова родилась в 1994 году в Хорезмской области.
Дзюдоистка уже в 16 лет являлась представительницей Национальной сборной Узбекистана и принимала участие в крупных соревнованиях. Свой первый успех достигла в 2012 году, на турнире Гран-При в Баку, где она завоевала бронзу. Затем Матниязова ни раз поднималась на пьедестал турниров из серии «Большого Шлема», а также, многих престижных соревнований.
В 2016 и 2017 году в Ташкентском Гран-При она завоевала золотые медали и благодаря этому результату она стала первой узбекской дзюдоисткой, которой удалось завоевать успех на турнирах IJF. Помимо этого, Матниязова первая узбекская представительница дзюдо, которой удалось подняться на пьедестал «Большого Шлема». Участница Олимпийских игр Рио-2016.
На её счету 1 золотая, 2 серебряные и 3 бронзовые медали чемпионатов Азии, 2 золотые, 1 серебряная и 3 бронзовые медали турниров из серии » Гран-При», а также 2 бронзовые медали «Большого шлема».
По итогам рейтинга, объявленной Международной федерацией дзюдо, удостоилась лицензии на Токийскую Олимпиаду.