Ular Tokioga borishadi: Soyliq polvoni Akbar Jo‘rayev
“Ular Tokioga borishadi” loyihamizni davom ettiramiz. Bugun Sizlar bilan og‘ir atletika bo‘yicha terma jamoamiz vakili, pahlavon yigitlarimizdan biri Akbar Jo‘rayevning siymosiga nazar tashlaymiz.
Akbar Jo‘rayev 1999-yil 8-oktyabr kuni Toshkent viloyatining G‘azalkent tumanidagi Soyliq qishlog‘ida tug‘ilgan. Qayd etish joiz, ushbu qishloq terma jamoamiz uchun bir qator mahoratli atletlarni yetkazib bergan. Jumladan, Akbarning o‘zi og‘ir atletika bo‘yicha o‘smirlar o‘rtasidagi Osiyo chempioni bo‘lgan akasi Aziz Jo‘rayevga qiziqib ushbu sportga kirib kelgan. Birinchi murabbiyi Farhod Mirzajanov. Tokio-2020 Olimpiadasiga Bahrom Mendiboyev qo‘l ostida tayyorlanmoqda.
Sportchimiz xalqaro maydondagi ilk muvaffaqiyatiga 2018-yil erishdi. Jo‘rayev yoshlar o‘rtasida o‘tgan Osiyo chempionatida oltin medalga sazovor bo‘lgan edi. Shu yilning o‘zida Toshkentda o‘tgan U20 jahon chempionatida esa kumush medalga ega chiqdi. Yil yakunida kattalar o‘rtasidagi dunyo birinchiligida to‘rtinchi pog‘onadan o‘rin oldi.
2019-yil Toshkentdagi olgan yoshlar o‘rtasidagi JCH kumush medalini Fijida oltinga aylantirdi. Shu yil Pattayya (Tailand) mezbonlik qilgan kattalar o‘rtasidagi dunyo birinchiligida siltab ko‘tarish mashqida ikkinchi, ikki kurash bo‘yicha esa to‘rtinchi natijani qayd etdi.
Joriy yilning aprel oyida poytaxtimiz mezbonlik qilgan Osiyo chempionatida tajribali Ruslan Nurudinov bilan raqobat olib borgan Jo‘rayev Olimpiada chempioniga 1 kg farqi bilan imkoniyatni boy berib, kumush medal bilan taqdirlandi.
Shu oy Xalqaro og‘ir atletika federatsiyasi tomonidan eʼlon qilingan reyting yakuni bo‘yicha Tokio-2020 Olimpiadasi yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": athlete from Sailyk — Akbar Juraev
As part of the project "They will defend the honor of the country in Tokyo", we continue to tell you about the licensees of Tokyo 2020. Today we will share interesting facts about a talented athlete, a representative of the Uzbek national weightlifting team Akbar Juraev.
Akbar Juraev was born on October 8, 1999 in the Bostanlyk district of the Tashkent region. It should be noted that many talented athletes of our national team were born in this region. In particular, Akbar himself followed in the footsteps of his brother Aziz Juraev, who is the Asian champion in weightlifting among juniors. The first coach of Akbar Juraev is Farkhod Mirzazhonov. Now, under the leadership of Bahrom Mendiboev, he is preparing for the Tokyo Olympics.
Juraev achieved his first success in the international arena in 2018. Then he managed to win the gold medal of the continental championship among young people. In the same year, at the U20 World Championship in Tashkent, he was awarded silver. And at the end of the year, he won the fourth place in the world championship among adults.
In 2019, at the World Youth Championship in Fiji, he became a gold medalist. Further, in the world championship among adults in Thailand, he became the second according to the results of the push and the fourth according to the results of the two-man event.
At the Asian Championship of 2021 in Tashkent, Juraev competed with an experienced weightlifter Ruslan Nurudinov and won a silver medal, missing the chance to the Olympic champion with a difference of 1 kg.
According to the results of the rating of the International Weightlifting Federation, which was announced this month, he won a place in Tokyo 2020.