O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi o‘z litsenziatlarini xalqimizga yaqindan tanishtirishda davom etadi. Bugun sizlarga mahoratli yengil atletikachilarimiz Safina Sadullayeva haqida hikoya qilamiz.
Safina Erkinovna Sadullayeva 1998-yil 4-mart kuni Sirdaryo viloyatida sportchilar oilasida tug‘ilgan. Otasi basketbol, onasi yengil atletika, akasi katta tennis bilan shug‘ullangan. Balandlikka sakrash yo‘nalishi bo‘yicha xalqaro toifadagi sport ustasi. Birinchi murabbiyi Ruzaliya Zyangurova. Hozirda Alim Ahmedjanov qo‘l ostida Olimpiya o‘yinlariga tayyorlanmoqda.
Sportchimizning xalqaro maydondagi dastlabki yirik muvaffaqiyati 2015-yilga to‘g‘ri keladi. Doxa shahrida o‘tgan U18 Osiyo chempionatida sportchimiz oltin medal sohibi bo‘lib, ilk yirik g‘alabasiga erishdi.
2017-yil Qozog‘istondagi xalqaro xotira turnirida 1.85 metr natija bilan g‘alaba qozongan bo‘lsa, shu yili Turkmanistonda o‘tgan Jang sanʼati va yopiq inshootlardagi Osiyo o‘yinlarida 1.83 metrga sakrab, hamyurtimiz Nadiya Dusanovadan keyin ikkinchi o‘rinni qo‘lga kiritdi.
2019-yil Qozog‘istonda o‘tgan yana bir xalqaro musobaqada 1.92 metr balandlikni zabt etib, Xalqaro toifadagi sport ustasi talabini bajardi.
Joriy yilning may oyida poytaxtimizda o‘tgan O‘zbekiston ochiq chempionatida 1.96 metr balandlikka sakrab, Tokio-2020 normativini bajarishga muvaffaq bo‘ldi.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: достойная преемница Светланы Радзивил — Сафина Садуллаева
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана продолжает вам рассказывать о лицензиатах Токио-2020. Сегодняшняя наша героиня — талантливая представительница сборной Узбекистана по лёгкой атлетике Сафина Садуллаева.
Садуллаева Сафина Эркиновна родилась 4 марта 1998 года в Сырдарье, в семье спортсменов. Её отец занимался баскетболом, мать — лёгкой атлетикой, а брат — теннисом. Мастер спорта международного класса по прыжкам в высоту. Первый тренер — Рузалия Зянгурова. В настоящее время под руководством Алима Ахмеджанова готовится к Олимпийским играм Токио-2020.
Свой первых успех на международной арене Сафина достигла в 2015 году. На чемпионате Азии U18 в Дохе ей удалось завоевать золотую медаль.
В 2017 году в Международном турнире памяти в Казахстане она одержала победу с результатом 1.85 м. А в Азиатских играх в закрытых помещениях и по боевым искусствам в Туркменистане установила показатель 1.83 м, и завоевала второе место после Надии Дусановой.
В 2019 году в ещё одном турнире памяти в Казахстане прыгнула 1.92 м и выполнила норматив «Мастер спорта международного класса».
В открытом чемпионате Узбекистана, который проходил в мае месяце 2021 года ей удалось выполнить норматив Токийской Олимпиады (результат 1.96 м).