Parij-2024 litsenziatlari: Oʻzbekistonlik birinchi “Brilliant liga” gʻolibi Safina Sadullayeva
Safina Sadullayeva oʻzbek yengil atletikasining bugungi kundagi yorqin namoyondalaridan biri boʻlib turibdi. Tokio-2020 yozgi Olimpiya oʻyinlarida oltinchi natijani qayd etgan yurtdoshimiz Parij-2024 da yanada baland marralarni koʻzlagan.
Sadullayeva Safina Erkinovna 1998-yil 4-mart kuni Sirdaryo viloyatida dunyoga kelgan. 2015-yildan yengil atletikaning balandlikka sakrash yoʻnalishi boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi sharafini himoya qilib keladi. Murabbiyi Alim Ahmedjanov. Hamyurtimizning xalqaro maydondagi ilk muvaffaqiyati 2015-yilga toʻgʻri kelib, unda Safina Qatar mezbonlik qilgan oʻsmirlar oʻrtasidagi qitʼa chempionatida gʻalaba qozongan. 2017-yil Turkmanistonda Jang sanʼati va yopiq inshootlardagi Osiyo oʻyinlarida kumush, Konya-2021 Islom birdamligi oʻyinlari va Xanchjou-2022 yozgi Osiyo oʻyinlarida oltin medallarga ega chiqdi. Shaxsiy rekordi – 1.97 metr. 2022-yil Polshada “Brilliant liga”da oltin medalni qoʻlga kiritib, mazkur nufuzdagi turnirda gʻalaba qozongan ilk oʻzbekistonlik atletga aylangan. Koʻrsatgan natijalari evaziga “Shuhrat” medali bilan taqdirlangan.
Sadullayeva Butunjahon yengil atletika federatsiyasi (World athletics) tomonidan eʼlon qilingan reyting yakuniga koʻra, balandlikka sakrash dasturida Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari ishtirokchisiga aylandi.

Лицензиаты Париж-2024: первая победительница "Бриллиантовой лиги" из Узбекистана Сафина Садуллаева
Сафина Садуллаева является одной из ярких представительниц узбекской лёгкой атлетики. Наша соотечественница, занявшая шестое место на летних Олимпийских играх Токио-2020, будет стремиться к ещё более высоким результатам на французской арене.
Садуллаева Сафина Эркиновна родилась 4 марта 1998 года в Сырдарьинской области. С 2015 года представляет сборную Узбекистана по прыжкам в высоту. Тренируется под руководством Алима Ахмеджанова. В 2015 году она добилась первого успеха на международной арене, когда Сафина выиграла чемпионат Азии среди юниоров в Катаре. В 2017 году завоевала серебро на Азиатских играх в закрытых помещениях и по боевым искусствам в Туркменистане, а на Играх Исламской солидарности Конья-2021 и летних Азиатских играх Ханчжоу-2022 поднялась на высшую ступень пьедестала почёта. Её личный рекорд к сегодняшнему дню является 1.97 метров. В 2022 году удостоилась золотой медали на “Бриллиантовой лиге” в Польше, став первой узбекской спортсменкой, выигравшей этот престижный турнир. За достигнутые результаты награждена медалью "Шухрат".
Садуллаева стала участницей летних Олимпийских игр Париж-2024 в программе прыжков в высоту по итогам рейтинга, опубликованного Всемирной федерацией лёгкой атлетики (World Athletics).