Oʻzbek dzyudosida har bir davrning oʻz yulduzlari bor. Davlat Bobonov soʻnggi yillardagi ana shunday shaxslardan biri boʻlib, nafaqat oʻzbek, balki jahon dzyudosida ulkan shuhrat qozonib ulgurgan. Tokio-2020 yozgi Olimpiya oʻyinlarining qahramonlaridan biri bu gal ham muxlislar eʼtiborida boʻlishi, shubhasiz.
Bobonov Davlat Husniddin oʻgʻli 1997-yil 7-iyun kuni Navoiy viloyati Nurota tumanida tugʻilgan. 2013-yildan Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi. Murabbiyi Nurali Qobulov. Bobonov Gran-pri turnirlarida 1 ta oltin, qitʼa chempionatlarida 2 ta oltin va 1 ta kumush, “Katta dubulgʻa” turnirlarida 2 ta oltin, 3 ta kumush va 4 ta bronza, Masters tasnifidagi musobaqalarda 1 ta bronza, Xanchjou-2022 yozgi Osiyo oʻyinlarida 2 ta kumush, jahon chempionatlarida esa 1 tadan oltin, kumush va bronza medallariga ega chiqqan. Tokio-2020 yozgi Olimpiya oʻyinlarida Oʻzbekiston delegatsiyasi hisobiga bronza medalini taqdim qilgan. Koʻrsatgan natijalari evaziga I darajali “Sogʻlom avlod uchun” ordeni va “Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan sportchi” faxriy unvoni bilan taqdirlangan.
Bobonov Xalqaro dzyudo federatsiyasi tomonidan eʼlon qilingan Olimpiada reytingiga koʻra -90 kg vazn toifasida Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari yoʻllanmasini qoʻlga kiritgan.

Лицензиаты Париж-2024: Олимпийский призёр Давлат Бобонов
В узбекском дзюдо в каждом периоде есть свои звезды. В их ряд входит и Давлат Бобонов, получивший большую известность не только в узбекском, но и в мировом дзюдо. Надеемся, что и на этот раз герой летних Олимпийских игр Токио-2020, выступит успешно и окажется в центре внимания болельщиков.
Бобонов Давлат Хусниддинович родился 7 июня 1997 года в Нуратинском районе Навоийской области. С 2013 года является представителем национальной сборной Узбекистана по дзюдо. Тренер - Нурали Кабулов. На счету Бобонова имеется 1 золотая медаль турнира Гран-при, 2 золотые и 1 серебряная награды чемпионатов Азии, 2 золота, 3 серебра и 4 бронзы "Большого шлема". Также, на турнире Мастерс дзюдоист занял 3 место, а на чемпионатах мира ему удалось завоевать по одной золотой, серебряной и бронзовой медали. Бронзовый призёр летних Олимпийских игр Токио-2020 и двукратный серебряный призёр летних Азиатских игр Ханчжоу-2022. За свои успехи награждён орденом "Соглом авлод учун" I степени и почётным званием "Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан".
Согласно Олимпийскому рейтингу, опубликованному Международной федерацией дзюдо, Давлат Бобонов удостоился путёвки на летние Олимпийские игры Париж-2024 в весовой категории -90 кг.