Parij-2024 litsenziatlari: Yuksak iroda bilan Olimpiadaga yo‘llanma olgan Sharofiddin Boltaboyev
Jarohatlar sportning ajralmas qismi. Atletlar mashg‘ulot yoki musobaqalarda hamisha jarohat olish xavfi bilan ishtirok etishadi. Jiddiy jarohatdan forig‘ bo‘lgandan so‘ng yana-da kuchli bo‘lib qayta olish esa sportchidan juda katta matonat talab qiladi. Bugun ana shunday iroda ko‘rsata olgan dzyudochimiz Sharofiddin Boltaboyev haqida hikoya qilamiz.
Boltaboyev Sharofiddin Po‘lat o‘g‘li 1995-yil 19-noyabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Amudaryo tumanida tug‘ilgan. 2013-yildan O‘zbekiston terma jamoasi aʼzosi. Murabbiyi Radik Gamayev. Faoliyati davomida Gran-pri turnirlarida 1 ta oltin va 1 ta bronza, qitʼa chempionatlarida 2 ta kumush va 1 ta bronza, “Katta dubulg‘a” musobaqalarida 2 ta oltin, 3 ta kumush va 3 ta bronza medallariga sazovor bo‘lgan. Shuningdek, 2021-yilgi jahon chempionatida aralash jamoaviy dasturda bronza medali bilan taqdirlangan. Tokio-2020 yozgi Olimpiya o‘yinlari ishtirokchisi.
Sharofiddin o‘tgan yilning mart oyida Antalya “Katta dubulg‘a” turnirida jiddiy jarohat olgach 10 oy davomida tiklanish davrini o‘tkazdi. 2024-yildan yana tatamiga qaytgan dzyudochimiz litsenzion davrning so‘nggi qismida turnirlarda ketma-ket muvaffaqiyatli ishtirok etib, Xalqaro dzyudo federatsiyasi tomonidan eʼlon qilingan Olimpiada reytingiga ko‘ra -81 kg vazn toifasida Parij-2024 yozgi Olimpiya o‘yinlari yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi.

Лицензиаты Париж-2024: Шарофиддин Болтабоев, который вернулся на татами после длительной паузы
Травма - одна из неизбежных факторов в карьере любого спортсмена. Во время тренировок либо соревнований атлеты всегда рискуют получить травму. Но после выздоровления спортсменам требуется немало сил, чтобы вернуться к большому спорту. Сегодня мы расскажем вам о нашем дзюдоисте Шарофиддине Болтабоеве, который после длительной паузы проявил силу воли и возобновив свою карьеру, начал достигать успехов.
Болтабоев Шарофиддин Пулатович родился 19 ноября 1995 года в Амударьинском районе Республики Каракалпакстан. С 2013 года представитель сборной Узбекистана. Тренер - Радик Гамаев. В ходе своей спортивной карьеры завоевал 1 золото и 1 бронзу на турнирах Гран-при, 2 серебряные и 1 бронзовую медали континентальных первенств, 2 золота, 3 серебра и 3 бронзы турниров "Большого шлема". На чемпионате мира 2021 года удостоился бронзовой награды в командном-миксте. Участник летних Олимпийских игр Токио-2020.
В марте месяце прошлого года, во время турнира "Большого шлема" в Турции Болтабоев получил серьёзную травму и в течение 10 месяцев восстанавливался. В 2024 году дзюдоист снова вернулся на татами и начал успешно выступать во второй половине квалификационного периода. Согласно Олимпийскому рейтингу, опубликованному Международной федерацией дзюдо, Болтабоев удостоился путёвки на летние Олимпийские игры Париж-2024 в весовой категории -81 кг.