Taekvondochilarimiz mustaqil O‘zbekistonning Osiyo chempionatlaridagi eng yaxshi natijasini qayd etishdi!
Bugun Livan poytaxtida taekvondo WT bo‘yicha Osiyo chempionati o‘z yakuniga yetdi. Musobaqada O‘zbekiston terma jamoasi 10 ta medal qo‘lga kiritib, o‘z tarixidagi eng yaxshi natijasini yangiladi.
Bugungi bellashuvlarda terma jamoamiz sharafini Tokio-2020 litsenziati Nikita Rafalovich (-80 kg) va Niyaz Po‘latov (-63 kg) himoya qilishdi. Rafalovich yarim finalda Xitoy Taipeyi vakiliga qarshi bahsda imkoniyatni boy berdi va bronza medali bilan kifoyalandi.
Po‘latov esa hal qiluvchi jangda iordaniyalik Zaid Alxalavani bilan hisob-kitob qildi. Murosasiz kechgan jangda hamyurtimizning qo‘li baland keldi va terma jamoamizga uchinchi oltin medalni taqdim qildi.
Shu tariqa O‘zbekiston terma jamoasi musobaqani 3 ta oltin, 1 ta kumush va 6 ta bronza medali bilan yakunladi. Bu taekvondochilarimizning Osiyo chempionatlarida medallar soni va sifati bo‘yicha qayd etgan eng yaxshi natijasi sifatida tarixga kirmoqda. Qayd etish joiz, ushbu musobaqada Ulug‘bek Rashitov, Svetlana Osipova hamda Nigora Tursunqulova kabi yetakchi sportchilarimiz ishtirok etishmadi. Ular ayni kunlarda bor eʼtiborlarini Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga munosib tayyorgarlik ko‘rishga qaratishgan. Aks holda Livandagi qitʼa chempionatida natijalar bundan-da salmoqli bo‘lishi turgan gap edi.
Yana bir ahamiyatli tomoni, hamyurtimiz Shohsanam Aʼzamova musobaqada qizlar yo‘nalishida “Eng yaxshi taekvondochi” deb topildi. Vakillarimiz endilikda 20 iyun kuni “Beirut Open” xalqaro musobaqasida ishtirok etishadi. Osiyo chempionatida sovrindor bo‘lgan qahramonlarimizni eslatib o‘tamiz:
-53 kg: Charos Qayumova
-63 kg: Niyaz Po‘latov
-49 kg: Madinabonu Mannopova
-68 kg: Jasur Jaysunov
-46 kg: Shohsanam Aʼzamova
-74 kg: Shahboz Tusmatov
-80 kg: Nikita Rafalovich
-87 kg: Shuhrat Salayev
+80 kg: Shohruh Rajabov
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi qitʼa birinchiligida qayd etilgan tarixiy natija bilan O‘zbekiston taekvondo WT assotsiatsiyasini muborakbod etib, Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarida ham ulkan muvaffaqiyatlar tilab qoladi. Olg‘a, Yangi O‘zbekiston!

Our taekwondo athletes showed their best result at the Asian Championship in the entire history of independent Uzbekistan!
The Asian Taekwondo Championship WT ended today in Lebanon. The national team of Uzbekistan managed to win 10 medals in this competition.
As part of today, two Uzbek taekwondo athletes — Nikita Rafalovich (-80 kg) and Niyaz Pulatov (-63 kg) came to dayan. Rafalovich missed an opportunity in the semifinals, losing to the representative of Chinese Taipei and was awarded bronze.
And Pulatov had a decisive fight against Zaid Alkhalavani from Jordan. As a result, our taekwondo athlete managed to defeat the opponent and win the gold medal. Thus, the national team of Uzbekistan finished the Asian Championship with 10 medals (3 gold, 1 silver and 6 bronze). This result was a historic one for the national team, as our representatives set their best record. It should be noted that such leaders of the national team as Ulugbek Rashitov, Svetlana Osipova, Nigora Tursunkulova did not take part in the tournament. Currently, all their attention is focused on preparing for the Tokyo Olympics. If these taekwondo athletes had come to dayan, then perhaps the national team of Uzbekistan could have achieved even greater success.
Another noteworthy thing is that our compatriot Shokhsanam Azamova was recognized as the "Best Taekwondo player" of the championship among girls. Now, on June 20, the national team of Uzbekistan will take part in another international competition — "Beirut Open".
Names of taekwondo athletes who became prize-winners in the continental championship:
-53 kg: Charos Kayumova
-62 kg: Feruza Sadykova
-63 kg: Niyaz Pulatov
-49 kg: Madinabonu Mannopova
-68 kg: Zhasur Zhaysunov
-46 kg: Shokhsanam Azamova
-74 kg: Shakhboz Tusmatov
-80 kg: Nikita Rafalovich
-87 kg: Shukhrat Salaev
+80 kg: Shokhrukh Razhabov
The National Olympic Committee of Uzbekistan congratulates the WT Taekwondo Association of Uzbekistan on such a bright success established in the continental championship and wishes success in the upcoming Olympic Games in Tokyo. Forward, New Uzbekistan!