Azizjon Kamilov: “Delegatsiyamizga ilk medalni taqdim qilish anʼanasini Tokio-2020 Olimpiadasida ham davom ettiramiz”
6-13-iyun kunlari Vengriyaning Budapesht shahrida o‘tkazilgan dzyudo bo‘yicha jahon chempionati terma jamoamiz uchun muvaffaqiyatli o‘tganidan xabaringiz bor. Unda O‘zbekiston terma jamoasi to‘liq tarkibda – 18 nafar (yakkalik va aralash jamoaviy) ishtirok etdi. Yakunda Davlat Bobonov (-90 kg) o‘z vazn toifasida kumush medalni qo‘lga kiritdi. Shuningdek, tarixda ilk bor terma jamoamiz aralash jamoaviy bahslarda bronza medaliga sazovor bo‘ldi. Bugun MOQda ushbu musobaqa yakunlari va Tokio-2020 Olimpiadasiga olib borilayotgan tayyorgarlik mavzusida matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Unda MOQ raisining o‘rinbosari, mamlakat dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Kamilov, MOQ raisi o‘rinbosari Sherzod Tashmatov, O‘zbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov, jamoamiz bosh murabbiyi, Olimpiada chempioni Ilias Iliadis, Xalqaro dzyudo federatsiyasi sport komissiyasi kotibi sifatida ishlayotgan hamyurtimiz Abdullo Murodov, terma jamoamiz sportchi va murabbiylari, shuningdek, OAV xodimlari ishtirok etishdi.
Anjumanni Azizjon Kamilov ochib berdi. Tadbir davomida dzyudochilarimizning jahon chempionatidagi muvaffaqiyatlari tasvirlangan videorolik va O‘zbekiston dzyudo federatsiyasining so‘nggi yillardagi faoliyati, kelgusi rejalari tasvirlangan taqdimot namoyish etildi. Shundan so‘ng ishtirokchilar bilan savol-javob boshlandi.
“So‘nggi musobaqalar ko‘rsatib berdiki, baʼzi davlatlar to‘liq tarkibda ishtirok eta olishmadi. Buning sababi ko‘pgina davlatlar Olimpiadaga tayyorgarlik jarayonini to‘liq moliyalashtirishda qiyinchiliklarga duch keldi. Shu o‘rinda hukumatimizning sportchilarimizni qo‘llab-quvvatlayotgani, yaratib berilayotgan sharoitlar uchun rahmat aytib o‘tmoqchimiz. Musobaqaga keladigan bo‘lsak, natijalardan qoniqdik deyish mumkin. Taqdimotda aytilganidek, sportchilarimiz jahon chempionatida maksimal sport formasida bo‘lishmadi. Sharofiddin Lutfillayev bilan individaul ishlayapmiz. Nasib qilsa, Tokio-2020 Olimpiadasida ham delegatsiyamizga ilk medalni taqdim qilish anʼanasini davom ettiramiz”, – dedi Azizjon Kamilov.
O‘z navbatida, Ilias Iliadis ham taassurotlari bilan o‘rtoqlashdi:
“Biz jamoa bilan 24 soat birgamiz. Mashg‘ulotlardan tashqari shaxsiy masalalar, hayotiy tajribalar va boshqa ko‘plab yo‘nalishlarda fikr almashamiz. Jahon chempionatidagi natija barchamizniki. Biz bunga hamjihatlikdagi ishimiz bilan erishdik. Prezidentimiz tomonidan jamoa uchun barchasi muhayyo qilingan”.
Sportchilarimiz orasida Diyora Keldiyorova qizlarimiz uchun yaratilgan sharoitlar, Davlat Bobonov va Muzaffarbek To‘raboyev hukumatimizning eʼtiboridan jamoamiz olayotgan motivatsiya xususida gapirib o‘tishdi. Anjuman davomida mutasaddilar jamoamizning rejalari va taassurotlar haqidagi savollarga atroflicha javob berib o‘tishdi.

Азизжон Камилов: «Надеемся, что мы продолжим традицию завоевание первой медали для нашей делегации и на Олимпийских играх в Токио»
Как вам известно, 6-13 июня Будапешт принимал очередной чемпионат мира по дзюдо среди взрослых, который прошёл успешно для сборной Узбекистана. В соревновании от имени Узбекистана участвовали 18 дзюдоистов в индивидуальном и командном направлении. Давлату Бобонову (-90 кг) удалось выиграть серебряную медаль. Помимо этого, впервые в истории нашей страны, узбекские дзюдоисты в командном-микст направлении завоевали бронзовую медаль чемпионата мира. Сегодня в НОК была организована пресс-конференция, посвящённая итогам чемпионата мира и подготовке к Токийской Олимпиаде.
В мероприятии принимали участие заместитель председателя НОК Узбекистана, председатель федерации дзюдо страны Азизжон Камилов, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов, Олимпийский чемпион, главный тренер сборной Узбекистана по дзюдо Илиас Илиадис, наш соотечественник Абдулло Муродов, который ведёт свою деятельность в качестве секретаря спортивной комиссии Международной федерации дзюдо, тренеры и дзюдоисты, представители СМИ.
Мероприятие открыл Азизжон Камилов. Во время пресс-конференции был представлен видеоролик, посвященный успеху дзюдоистов на чемпионате мира и презентация, отображающая деятельность федерации дзюдо Узбекистана за последние годы и планы на будущее. Затем участники задавали интересующие себя вопросы.
«Последние соревнования показали, что некоторые страны не смогли участвовать полным составом. Причиной тому является то, что многим странам было сложно финансировать процесс подготовки к Олимпиаде. Пользуясь случаем, мы хотели бы поблагодарить наше правительство за поддержку наших спортсменов и созданные условия. Что касается чемпионата, то мы довольны результатами. Как отмечалось и в презентации, наши спортсмены не были в максимальной спортивной форме. Мы работаем индивидуально с Шарофиддином Лутфиллаевым. Он имеет достаточное количество очков, поэтому мы вели особую подготовку с ним. Надеемся, что мы продолжим традицию завоевание первой медали для нашей делегации и на Олимпийских играх в Токио», — сказал Азизжон Камилов.
В свою очередь и Илиас Илиадис поделился своими впечатлениями:
«Я 24 часа в сутки рядом с дзюдоистами. Помимо тренировок, мы общаемся и на другие темы — личная жизнь, опыт и многое другое. Результат на чемпионате мира — это труд каждого из нас. Мы достигли успеха благодаря сплоченности. Со стороны Президента создаются все необходимые условия для команды».
Среди дзюдоисток Диёра Келдиёрова рассказала о созданных условиях для девушек, а Давлат Бобонов и Музаффарбек Турабоев отметили внимание, уделяемое со стороны государства и то что это, очень мотивирует дзюдоистов. Во время пресс-конференции ответственные лица рассказали о планах на будущее и впечатлениях.
В конце мероприятия Азизжон Камилов вручил подарки представителю сборной Узбекистана по дзюдо Бекмироду Олтибоеву, который сегодня отмечает своё 25-летие.