Bugun futbol bo‘yicha O‘zbekiston olimpiya terma jamoasining guruh bosqichidagi ikkita o‘yini o‘tkaziladigan o‘yingohi haqida gaplashamiz. Tanishing, futbolchilarimizning Ispaniya va Dominikan Respublikasi jamoalariga qarshi bahslarni qabul qiladigan “Park de Prens” stadioni.
Ushbu stadion tarixi uch bosqichga bo‘linadi. Dastlabki bosqich 1897-1932 yillarni o‘z ichiga oladi. 3 000 muxlisga mo‘ljallangan arenaga tamal toshi qo‘yilganida, dastlab velotrek uchun mo‘ljallangan. Lekin keyinchalik futbol va regbi bahslari uchun ham moslashtirib olingan.
1932-yil uning o‘rnida 38 000 tomoshabinni o‘z bag‘riga sig‘dira oladigan stadion barpo etildi. U o‘z tarixida 1938-yilgi futbol bo‘yicha jahon chempionati va regbi bo‘yicha ko‘plab yirik musobaqalarga mezbonlik qilgan.
1972-yil “Park de Prens” hozirgi qiyofasiga keladi. Shu paytgacha futbol bo‘yicha 1984 va 2016-yilgi Yevropa chempionati, Yevropa chempionlar ligasining 2 ta finali, 1998-yil erkaklar va 2019-yil ayollar o‘rtasidagi jahon chempionatlari, shuningdek, regbi bo‘yicha 1991 va 2007-yilgi jahon chempionati doirasidagi o‘yinlarni qabul qilgan. Hozirgi kunda 48 229 tomoshabin bahslarni bevosita kuzatib borishi mumkin. 1998-yil “Stad de Frans” qurilguniga qadar Fransiyaning eng katta stadioni bo‘lgan.
Arena Parij-2024 yozgi Olimpiya o‘yinlari doirasida guruh bosqichidagi 6 ta, qolaversa, erkaklar va ayollar o‘rtasidagi 1 tadan chorak final va final, jami 10 ta uchrashuvga mezbonlik qiladi. Olimpiya shaharchasidan 12 km uzoqlikda joylashgan.

Арены Париж-2024:«Парк де Пренс», который был самой большой ареной Франции в ближайшем прошлом
Сегодня мы вам расскажем о стадионе, который примет два матча олимпийской сборной Узбекистана по футболу в рамках группового этапа. На стадионе «Парк де Пренс» подопечные Тимура Кападзе  проведут матчи против сборных Испании и Доминиканской Республики.
История стадиона делится на три части. Начальный этап включает в себе 1897-1932 годы. Когда был заложен фундамент комплекса, он рассчитывался на 3000 болельщиков и предназначался для соревнований по велотреку. Но позже он был преобразован для матчей по футболу и регби.
В 1932 году на его месте был построен стадион вместимостью на 38 000 зрителей. За всю свою историю комплекс принимал чемпионат мира по футболу 1938 года и многие другие крупные соревнования по регби.
В 1972 году "Парк де Пренс" принял свой нынешний облик. До настоящего времени в этом стадионе прошли чемпионаты Европы 1984 и 2016 годов, два финала Лиги чемпионов Европы, чемпионаты мира 1998 года среди мужчин и 2019 года среди женщин по футболу, а также соревнования в рамках первенства мира по регби 1991 и 2007 годов. В настоящее время за выступлениями спортсменов воочию могут наблюдать 48 229 зрителей. Это был самый большой стадион во Франции, пока в 1998 году не был построен "Стад де Франс".
В рамках летних Олимпийских игр Париж-2024 арена примет 6 матчей группового этапа, а также по 1 четвертьфиналу и финалу среди мужчин и женщин по футболу (всего 10 матчей). “Парк де Пренс” расположен в 12 км от Олимпийского городка.