Parij shahrining yana bir koʻzga koʻringan joylaridan biri, shubhasiz, Nogironlar uyi majmuasi hisoblanadi. Uning maydonida boʻlajak Olimpiya oʻyinlarining 3 ta yoʻnalishida gʻolib va sovrindorlar aniqlanadi. Ahamiyatlisi, har uch dasturda hamyurtlarimiz ham boʻlishadi.
Nogironlar uyi 1687-yil Lyudovik XIV farmoni bilan harbiy shifoxona va urush faxriylarini qabul qiladigan boshpana sifatida barpo etilgan. Dastlab uning tarkibiy qismi cherkov va yotoqxonadan iborat edi. Keyinchalik yillar davomida uning yoniga qoʻshimcha binolar qurilib, bugungi koʻrinishga kelgan. Nogironlar uyi nafaqat urush faxriylari uchun boshpana, balki eng koʻzga koʻringan fransuz arboblari, harbiylari dafn etilgan majmua hisoblanadi. Xususan, Imperator Napoleon Bonapartning qabri ham shu yerda.
Oʻyinlar davomida bu yerda kamondan otish boʻyicha bahslar oʻtkaziladi. Shuningdek, veloshossening individual vaqt poygasi boʻyicha start, marafon dasturining finish nuqtasi Nogironlar uyi hududiga belgilangan. Musobaqa davomida 8 000 muxlis bahslarni bevosita tomosha qilib borishi mumkin. Olimpiya shaharchasi bilan oradagi masofa 12 kmni tashkil etadi.

Арены Париж-2024: Дворец инвалидов, где был похоронен Наполеон Бонапарт
Ещё одно величественное сооружение Франции - это Дворец инвалидов ("Дом инвалидов"). Именно в этом комплексе на предстоящих Олимпийских играх будут определены победители и призеры по 3 направлениям. Следует отметить, что наши соотечественники примут участие во всех этих трех программах.
Дом инвалидов был построен в 1687 году по приказу Людовика XIV как военный госпиталь и приют для ветеранов войны. Первоначально комплекс состоял из церкви и общежития. Позже, рядом с ним были построены дополнительные здания, и он приобрел нынешний вид. Дом инвалидов – это не только приют для ветеранов войны, но и комплекс, где похоронены важные государственные деятели и военные Франции. Также, именно тут находится могила императора Наполеона Бонапарта.
Во время Олимпиады Париж-2024 здесь пройдут соревнования по стрельбе из лука. Помимо этого, на территории Дома инвалидов будет установлен финиш марафона и старт гонки на личное время по велошоссе. Во время соревнований 8000 болельщиков смогут воочию наблюдать соревнованиями. Комплекс расположен в 12 км от Олимпийского городка.