Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma qo‘lga kiritgan qahramonlarimizni tanishtirishda davom etamiz. Ular orasida badiiy gimnastika bo‘yicha yakkalik yo‘nalishida ishtirok etadigan hamyurtimiz Sabina Tashkenbayeva bugun eʼtiborimiz markazida bo‘ladi.
Sabina Talat qizi Tashkenbayeva 2000-yil 27-noyabr kuni Toshkentda tug‘ilgan. 6 yoshidan beri ushbu sport turi bilan shug‘ullanadi. Birinchi murabbiyi Irina Jumayeva. 2013-yildan terma jamoa tarkibiga jalb qilingan.
Undagi iqtidorni ko‘ra olgan mutaxassislar yosh bo‘lishiga qaramay 13 yoshidan terma jamoaga taklif qilishadi. O‘z navbatida, sportchimiz bir qator nufuzli xalqaro musobaqalardagi muvaffaqiyatli ishtirok bilan ushbu ishonchni oqlaydi.
2017, 2018 va 2019-yillar qatorasiga qitʼamizning eng kuchli badiiy gimnastikachisi ekanini isbotlaydi. 2017-yil Islom birdamligi, 2018-yil Osiyo o‘yinlarida sovrindor bo‘lgan.
2018-yil poytaxtimiz mezbonlik qilgan Jahon kubogida bulavadagi mashqda kumush medalni qo‘lga kiritgan. Hozirda O‘zbekiston Davlat jismoniy tarbiya va sport universitetida tahsil olmoqda.
2021-yil Jahon kubogi bosqichlarida to‘plangan ballar yakuni bo‘yicha Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma oldi.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: Представительница художественной гимнастики — Сабина Ташкенбаева
Продолжаем вас знакомить с лицензиатами Токио-2020, которые будут защищать честь страны на предстоящих Играх. Сегодня вы узнаете о Сабине Ташкенбаевой, которая будет участвовать в Токио-2020 по художественной гимнастике в индивидуальном направлении.
Ташкенбаева Сабина Талатовна родилась 27 ноября 2000 года в Ташкенте. С 6 лет занимается художественной гимнастикой. Первый тренер — Ирина Жумаева. С 2013 года является представительницей сборной.
Несмотря на её юный возраст, тренеры оценили её возможности и потенциал высоко и пригласили в Национальную сборную. В свою очередь, и Ташкенбаева, оправдала оказанное ей доверие, успешно приняв участие на международных соревнованиях.
Три года подряд (2017, 2018, 2019) ей удалось доказать, что она самая лучшая представительница художественной гимнастики континента. В 2017 году на Играх Исламской Солидарности, в 2018 году на Азиатских играх стала призёром.
В 2018 году на Кубке Мира в Ташкента завоевала серебро в упражнении с булавами. Сейчас является студенткой Узбекского государственного университета физической культуры и спорта.
По итогам набранных баллов Кубка Мира 2021 года, завоевала лицензию в Токийскую Олимпиаду в индивидуальном направлении.