Osama Al Shaffar: “O‘zbekiston mening ikkinchi uyim”
Xabar berganimizdek, ayni paytda Osiyo velosport konfedenatsiyasi (AСС) prezidenti Osama Al Shaffar poytaxtimizda bo‘lib turibdi. Bugun u MOQga tashrif buyurdi. Mehmonni MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov qarshi oldi. Shundan so‘ng mutasaddilar o‘zaro hamkorlikni yana-da mustahkamlash masalalari bo‘yicha muzokara olib borishdi. Unda MOQ raisi o‘rinbosari Azizjon Kamilov, O‘zbekiston velosiped sporti federatsiyasi bosh kotibi Kozim O‘rinboyxo‘jayev, shuningdek, xalqaro tashkilotning boshqa mutasaddilari va MOQ xodimlari ishtirok etishdi.
“Tashrifingiz velosportni mamlakatimizda yana-da rivojlantirishga katta hissa qo‘shadi. Bugun ertalab shaxsiy namuna bilan velosport targ‘ibotini yana-da kuchaytirishda faol bo‘ldingiz. Yurtimizda muhtaram Prezidentimizning sportga qaratayotgan eʼtiborlari katta. Yoshlarni sportga jalb etish, ular orasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish bo‘yicha muhim qaror va hujjatlar qabul qilingan. Ularning amaliy ishlari bilan Rio-2016 Olimpiadasida 206 mamlakat orasida 21-o‘rinni egalladik. Yaqinda yurtimizda ilk bor velosport bo‘yicha professional klub tashkil qildik, Jizzaxda ВMX trassasi foydalanishga topshirish arafasida turibdi. Umid qilamizki, ushbu uchrashuvimizdan so‘ng hamkorligimiz yana-da rivoj topadi”, – dedi MOQ raisi.
O‘z navbatida Osama Al Shaffar ham mamlakatimizda velosport rivoji bo‘yicha iliq fikrlarini bildirib o‘tdi.
“O‘zbekiston velosiped sporti federatsiyasi eng faol milliy federatsiyalarimizdan. Ayniqsa, uning rahbari Tanzila Norboyevaning qo‘llab-quvvatlashi bilan ushbu sport yurtingizda yana-da rivojlanayotganini ko‘rib turibmiz. Bu yurt men uchun ikkinchim uyimdek. 2019 yil Toshkent mezbonlik qilgan Osiyo chempionati men ko‘rgan musobaqalar orasida eng yaxshilaridan. Prezident darajasidagi eʼtibordan O‘zbekistonda velosport yana-da taraqqiy etishiga ishonaman. Biz bu borada yordam ko‘rsatishga tayyormiz”, – dedi АСС rahbari.
Tomonlar suhbat davomida mamlakatimiz sportchilarining xalqaro arenalardagi ishtirokini ko‘paytirish, mamlakatimizda yirik musobaqalar sonini oshirish, Toshkentda velosportga ixtisoslashgan tayyorgarlik markazini qurish bo‘yicha fikr-mulohazalar bildirildi. Suhbat yakunida Rustam Shoabdurahmonov va Azizjon Kamilov mehmonga esdalik sovg‘alarini taqdim qilishdi.

As we previously reported, the president of the Asian Cycling Confederation, Osama Ahmad Al-Shaffar, is currently staying in the capital. Today he visited the NOC of Uzbekistan. The honorary guest was met by the Chairman of the Committee, Rustam Shaabdurakhmanov. Then the leaders held talks on strengthening bilateral cooperation. The event was also attended by Deputy Chairman of the NOC Azizjon Kamilov, Secretary General of the Cycling Federation Kozim Urinboykhuzhayev, as well as responsible persons of the international organization and employees of the NOC.
"Your visit will make a great contribution to the further development of cycling in our country. This morning, you yourself have become a clear example of cycling propaganda. In our country, the Head of State pays great attention to sports. Important decisions and documents have been adopted to attract young people to sports and promote a healthy lifestyle among them. Thanks to the reforms of our President, we took the 21st place among 206 countries at the Olympic Games in Rio de Janeiro. We have recently created the country's first professional cycling club, and the BMX track in Jizzakh will soon be put into operation. We hope that after this meeting our cooperation will develop even more, " the chairman of the NOC said.
In turn, Osama Al-Shaffar expressed his positive opinion on the development of cycling in Uzbekistan.
"The Cycling Federation of Uzbekistan is one of the most active National Federations. Especially with the support of Chairman Tanzila Narbayeva, this sport is developing even more in your country. Uzbekistan is like a second home for me. The 2019 Asian Championship in Tashkent is one of the best competitions I have seen. I sincerely believe that thanks to the attention of your President, cycling in Uzbekistan will receive further development. We are ready to help you in this matter, " Osama Al-Shaffar said.
During the conversation, the sides exchanged views on the even greater participation of Uzbek athletes in international arenas, an increase in the number of major competitions in the country, the construction of a preparatory center for cycling in Tashkent. At the end of the conversation, Rustam Shaabdurakhmanov and Azizjon Kamilov presented memorable gifts to Osama Al-Shaffar.