Parij-2024 arenalari: Qilichbozlik va taekvondo WT bahslarini qabul qiladigan “Katta saroy” koʻrgazma markazi
4 yillikning eng nufuzli musobaqalarini qabul qiladigan obyektlar bilan tanishtirishda davom etamiz. Bu gal eʼtiborimiz markazida “Katta saroy” nomi bilan tanilgan ulkan koʻrgazma markazi boʻladi.
“Grand Palais” yoki “Katta saroy” XX asr fransuz arxitekturasining eng noyob namunalaridan. Majmua 1900-yil Parijda oʻtgan Butunjahon koʻrgazmasi uchun barpo etilgan. Tomlari ancha baland, boz-art uslubida qurilgan bunday ulkan koʻrgazma maydoni oʻsha kezlar hech qayerda boʻlmagani bois oʻz davrining odamlari unga “Katta saroy” nomini berishgan.
Inshootda dastlabki oʻn yillar turli sohalardagi xalqaro koʻrgazmalar boʻlgan. Yaqin chorak asr davomida turli madaniy va sport tadbirlari oʻtkazib kelinmoqda. Bu boradagi dastlabki eng yirik sport musobaqasi 2010-yil qilichbozlik boʻyicha tashkil etilgan jahon chempionati boʻldi.
“Katta saroy” Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari davomida qilichbozlik va taekvondo WT boʻyicha bahslarni qabul qiladi. Oʻyinlar davomida arena 8 000 tomoshabinga moʻljallangan koʻchma tribunalar bilan jihozlanadi. Majmua Olimpiya shaharchasidan 5 km uzoqlikda joylashgan.

Арены Париж-2024: Сооружение “Grand Palais”, где пройдут соревнования по фехтованию и таэквондо WT
Продолжаем вас знакомить со спортивными объектами, где пройдут соревнования атлетов в рамках Олимпийских игр Париж-2024. Сегодня вы узнаете сведения с “Grand Palais” ("Большой дворец"), который расположен в самом сердце Парижа.
Это архитектурное сооружение является уникальным наследием ХХ века и был построен для проведения Всемирной выставки в 1900 году с использованием самых передовых технологий того времени. «Большой дворец» получил всемирную известность благодаря своему величественному нефу и стеклянной крыше.
Первые десять лет в "Grand Palais" проводились различные международные выставки. На протяжении почти четверти века "Большой дворец" принимал множество культурных и спортивных мероприятий. Первым крупным спортивным соревнованием, который прошёл в этом сооружении, стал чемпионат мира по фехтованию 2010 года.
На летних Олимпийских играх Париж-2024 "Большой дворец" примет соревнования по фехтованию и таэквондо WT. Во время Олимпиады будут установлены трибуны на 8 тысяч зрителей. Комплекс расположен в 5 км от Олимпийского городка.