O‘zbekiston uloq-ko‘pkari federatsiyasi asoschisi Nabijon Jo‘rayev 70 yoshda!
Tarixi bir necha asrga borib taqaladigan qadriyatlarimizdan biri uloq-ko‘pkarining hozirgi kunda rivoj topishiga ulkan hissa qo‘shgan insonlardan biri Nabijon Jo‘rayev qutlug‘ 70 yoshni qarshi oldi. Shu munosabat bilan O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasida Nabijon Naimovichni qutlashga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi.
Unda Sport vazirining o‘rinbosari Shahrullo Mahmudov, MOQ raisi o‘rinbosari Sherzod Tashmatov, “Nuroniy” jamg‘armasi boshqaruv raisining birinchi o‘rinbosari Sharof Ubaydullayev, O‘zbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov, shuningdek, Milliy gvardiya qo‘mondonligi hamda sport federatsiyalar vakillari va ko‘plab faxriylar ishtirok etishdi.
Tadbirda so‘z olgan rasmiylar N.Jo‘rayevning yurtimiz sporti rivojiga qo‘shgan hissasi, xususan, uloq-ko‘pkari yo‘nalishining taraqqiy etishidagi xizmatlari, hozirgi kunda ham “Tong” faxriylar futbol jamoasida to‘p tepib, yoshlarga o‘rnak bo‘layotgani, ommaviy sport tadbirlarida faol ishtirok etayotganini alohida ta’kidlashdi. Xususan, Sh.Mahmudov yubiley egasiga vazir tabrigini o‘qib eshittirdi. O‘z navbvtida, Sh.Tashmatov va B.Maxsitov Nabijon Jo‘rayevga MOQning esdalik medalini taqdim etishdi. Nabijon Naimovich bildirilgan tilaklar uchun minnatdorchilik izhor etib, bundan keyin ham yurtimiz sporti rivoji uchun xizmat qilishga tayyor ekanini bildirdi.
Ma’lumot uchun, Jo‘rayev Nabijon Naimovich 1954-yil 18-may kuni Toshkent shahrida tug‘ilgan. Respublika Olimpiya zaxiralari kollejini tamomlagan. 2001-yil O‘zbekiston uloq-ko‘pkari federatsiyaga asos solib, ko‘p muddat uning rahbari sifatida samarali mehnat qildi. Bugungi kunda ham federatsiyaning faxriy raisi sifatida sohani rivojlantirishga o‘z hissasini qo‘shib kelmoqda.

С юбилеем, Набижон Наимович!
Набижон Наимович, внёсший огромный вклад в развитие древнего национального вида спорта узбекского народа - улок-купкари, справил свой 70-летний юбилей. По этому случаю в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялось мероприятие, посвящённое чествованию Набижона Джураева.
Во встрече приняли участие заместитель Министра спорта Шахрулло Махмудов, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, первый заместитель председателя правления Фонда “Нуроний” Шароф Убайдуллаев, председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Бахрдир Махситов, а также представители командования Национальной гвардии, спортивных Федераций и многие ветераны.
Официальные лица, выступившие на мероприятии, особо подчеркнули заслуги Н.Джураева в развитии отечественного спорта, в частности направления улок-купкари. Кроме того, отметили, что сегодняшний именинник по сей день активно участвует в массовых спортивных мероприятиях, играет в футбольной команде "Тонг" среди ветеранов, давая тем самым хороший пример молодёжи, в качестве преданной личности спорту. В Частности, Ш.Махмудов зачитал поздравление Министра спорта юбиляру, также Ш.Ташматов и Б.Махситов вручили Набижону Джураеву традиционную памятную медаль НОК. В свою очередь Набижон Наимович выразил особую благодарность за оказанное внимание, выразил готовность и впредь служить развитию отечественного спорта.
Для справки, Джураев Набижон Наимович родился 18 мая 1954 года в городе Ташкенте. Окончил Республиканский колледж Олимпийского резерва. В 2001 году основал Федерацию улок-купкари и долгое время плодотворно работал её руководителем. На сегодняшний день, являясь почётным председателем Федерации, продолжает вносить неотъемлемый вклад в развитие национального вида спорта.