Toshkentda stol tennisi bo’yicha Parij-2024 litsenzion turniri boshlandi
Poytaxtimizdagi “Universal” sport majmuasida stol tennisi boʻyicha Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlariga yoʻllanma beruvchi Markaziy Osiyo litsenzion turniri start oldi. Eslatib oʻtamiz, 19-mayga qadar davom etadigan musobaqada 5 mamlakatdan 18 nafar sportchi gʻoliblik uchun kurash olib boradi.
Bugun turnirning tantanali ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Unda Sport vazirining oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov ishtirok etib, barcha ishtirokchilarga omad tiladi. Ayni paytda saralash bellashuvlari oʻtkazilyapti. Dasturga koʻra, ertaga saralash bosqichining soʻnggi oʻyinlari va chorak final bahslari, 19-may kuni esa yarim final va final bellashuvlari tashkil etiladi. Eslatib oʻtamiz, erkaklar va ayollar oʻrtasida yakkalik dasturida oʻtadigan musobaqada faqat gʻoliblar Olimpiada yoʻllanmasiga ega boʻlishadi. Unda qatnashayotgan hamyurtlarimiz quyidagi guruhlardan joy olgan:
“В” guruhi: Shohruh Iskandarov (Oʻzbekiston), Noshad Alamiyan (Eron), Alisher Yakupbayev (Qirgʻiziston);
“С” guruhi: Zohid Kenjayev (Oʻzbekiston), Nima Alamiyan (Eron), Alan Kurmangaliyev (Qozogʻiston).
“A” guruhi: Rozalina Xodjayeva (Oʻzbekiston), Maxshid Astari (Eron), Saida Kudusova (Qirgʻiziston), Sarvinoz Mirqodirova (Qozogʻiston);
“В” guruhi: Marhabo Magdiyeva (Oʻzbekiston), Anastasiya Lavrova (Qozogʻiston), Neda Shaxsavari (Eron), Ayana Ulanbekova (Qirgʻiziston).

В Ташкенте стартовал лицензионный турнир Париж-2024 по настольному теннису
В столичном спортивном комплексе "Универсал" стартовал лицензионный турнир Париж-2024 по настольному теннису для Центральноазиатского региона. На соревнованиях, которые продлятся до 19 мая, принимают участие 18 спортсменов из 5 стран.
Сегодня состоялась торжественная церемония открытия турнира. В мероприятии принимал участие заместитель Министра спорта Республики Узбекистан Шахрулло Махмудов и пожелал удачи участникам. В настоящее время уже начался квалификационный этап соревнований. По регламенту, завтра пройдут последние матчи отборочного тура и четвертьфинал, а 19 мая - полуфинал и финал. Напомним, что только золотые призёры турнира станут обладателями путёвок на Олимпиаду. Наши соотечественники попали в следующие группы:
Группа “В”: Шохрух Искандаров (Узбекистан), Ношад Аламиян (Иран), Алишер Якупбаев (Кыргызстан);
Группа “С”: Зохид Кенжаев (Узбекистан), Нима Аламиян (Иран), Алан Курмангалиев (Казахстан).
Женщинны:
Группа “А”: Розалина Ходжаева (Узбекистан), Махшид Астари (Иран), Саида Кудусова (Кыргызстан), Сарвиноз Миркодирова (Казахстан);
Группа “В”: Мархабо Магдиева (Узбекистан), Анастасия Лаврова (Казахстан), Неда Шахсавари (Иран), Аяна Уланбекова (Кыргызстан).