Otabek Umarov OOK mutasaddilari bilan hamkorlikning yangi bosqichlarini muhokama qildi
11-may kuni Tailandning Bangkok shahrida Osiyo Olimpiya kengashining (OOK) 43-Bosh Assambleyasi boʻlib oʻtadi. Unda ishtirok etadigan OOK vitse-prezidenti Otabek Umarov boshchiligidagi Oʻzbekiston delegatsiyasi ayni paytda Bangkok shahriga yetib borgan va rasmiylar bilan bir qator uchrashuvlar tashkil etilmoqda. Ana shunday uchrashuvlardan dastlabkisi OOKning amaldagi rahbari Raja Singx va OOK Bosh direktori, Butunjahon suv sporti turlari federatsiyasi (World aquatics) prezidenti Husayn Al Musallam bilan oʻtkazildi.
Samimiy ruhda kechgan suhbatda Otabek Umarovga MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov hamrohlik qildi. Dastavval, Otabek Muhammadaliyevich mamlakatimizda Toshkent-2025 yoshlar Osiyo oʻyinlariga olib borilayotgan katta hajmdagi tayyorgarlik haqida umumiy maʼlumot berdi. OOK mutasaddilari Oʻzbekiston boʻlajak musobaqani yuqori saviyada oʻtkaza olishiga ishonishini, bir necha kun muqaddam Toshkentda boʻlib qaytgan Ishchi guruh jarayonni yuqori baholaganini maʼlum qildi.
Shuningdek, Husayn Al Musallam bilan yurtimizda suv sporti turlari rivojini yangi bosqichga olib chiqish, mahalliy murabbiy va hakamlar uchun taniqli ekspertlar ishtirokida koʻproq seminarlar tashkil etish kabi mavzular koʻrib chiqildi. Suhbatda Toshkent-2025 yoshlar Osiyo oʻyinlari uchun qurilayotgan zamonaviy suv sporti havzasi va keyinchalik undan samarali foydalanish masalasi ham oʻrin oldi. World aquatics rahbari mavzu yuzasidan oʻzining kerakli tavsiyalarini berib, bu borada Oʻzbekistonni hamisha qoʻllab-quvvatlashga tayyor ekanini bildirdi.
Suhbatda ertaga boʻlib oʻtadigan Bosh Assambleyaga doir masalalar ham koʻrib chiqildi. Rejaga koʻra, bugun Qozogʻiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Prezidenti Gennadiy Golovkin bilan ham uchrashuv boʻlib oʻtishi koʻzda tutilgan.

Отабек Умаров обсудил с должностными лицами ОСА новые этапы сотрудничества
Завтра в столице Таиланда состоится 43-я Генеральная Ассамблея Олимпийского совета Азии (ОСА). Делегация Узбекистана во главе с вице-президентом ОСА Отабеком Умаровым в настоящее время находится в Бангкоке и принимает участие в ряде встреч с официальными лицами. Первая из них состоялась с действующим главой ОСА Раджей Сингх и Генеральным директором ОСА, президентом Всемирной федерации водных видов спорта (World аquatics) Хусейном Аль Мусалламом.
Во встрече Отабека Умарова сопровождал Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов. Вначале Отабек Мухаммадалиевич проинформировал о масштабной подготовке нашей страны к юношеским Азиатским играм Ташкент-2025. Официальные лица ОСА выразили уверенность в том, что Узбекистан сможет провести предстоящие старты на высшем организационном уровне, а рабочая группа, посетившая Ташкент несколько дней назад, высоко оценила подготовительный процесс к данным масштабным соревнованиям.
Также с Хусейном Аль Мусалламом были обсуждены поднятие водных видов спорта в нашей стране на новый уровень, организация большего количества семинаров с участием известных экспертов для местных тренеров и судей. В беседе также был затронут вопрос о современном Дворце водных видов спорта, который строится к юношеским Азиатским Играм Ташкент-2025 и его последующем эффективном использовании. Глава World аquatics дал необходимые рекомендации по данной теме и выразил готовность всегда поддерживать Узбекистан в этом направлении.
На встрече также были рассмотрены вопросы завтрашней Генеральной Ассамблеи. Согласно плану, в ходе мероприятия состоится встреча с Президентом Национального Олимпийского комитета Казахстана Геннадием Головкиным.