Parij-2024 litsenziatlari: Boks bahslaridagi eng yosh atletimiz Toʻrabek Habibullayev
Bugun Sizlarga tanishtiradigan litsenziatimiz 20 yoshida Olimpiya oʻyinlarida debyut qiladigan Toʻrabek Habibullayev boʻladi. Qayd etish joiz, Oʻzbekiston delegatsiyasi tarkibida bunday yosh bokschi soʻnggi bor Rio-2016 yozgi Olimpiya oʻyinlarida qatnashgan.
Habibullayev Toʻrabek Shukrillo oʻgʻli 2004-yil 9-aprel kuni Toshkent viloyatining Chinoz tumanida tavallud topgan. Murabbiyi Poʻlat Shahbozov. 2022-yil Ispaniyada oʻtgan yoshlar oʻrtasidagi jahon chempionatida gʻalaba qozongach, Oʻzbekiston milliy terma jamoasiga jalb etilgan. Yosh isteʼdodli bokschimiz Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlarida -80 kg vazn toifasida bronza medalini qoʻlga kiritgan. 2023-yil kattalar oʻrtasidagi mamlakat chempionatida ushbu vazn toifasida tengi yoʻq ekanini yana bir karra koʻrsatdi. Toʻrabek boʻlajak Olimpiadada ayni paytgacha nomi maʼlum boʻlgan litsenziatlarimiz orasida eng yosh erkak sportchi boʻlib turibdi.
Habibullayev joriy yilning 3-11-mart kunlari Italiyada oʻtgan jahon litsenzion turniridagi muvaffaqiyatli ishtiroki orqali -80 kg vazn toifasida Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari yoʻllanmasiga sazovor boʻldi.

Лицензиаты Париж-2024: 20-летний Турабек Хабибуллаев, который будет выступать на соревнованиях по боксу
Сегодняшний герой нашей публикации является представитель сборной Узбекистана по боксу Турабек Хабибуллав, который будет дебютировать на Олимпиаде в Париже в свои 20 лет. Напомним, что в последний раз такой молодой атлет в составе делегации Узбекистана был на летних Олимпийских играх Рио-2016.
Хабибуллаев Турабек Шукриллаевич родился 9 апреля 2004 года в Чиназском районе Ташкентской области. Тренер - Пулат Шахбозов. На мировом первенстве среди молодёжи 2022 года в Испании присвоил себе титул чемпиона мира и был привлечён в состав национальной сборной Узбекистана. Молодой и перспективный спортсмен на Азиатских играх Ханчжоу-2022 в весовой категории - 80 кг занял третье место. На чемпионате Узбекистана 2023 года среди взрослых Хабибуллаев вновь проявил своё мастерство и занял высшую ступень пьедестала. В настоящее время Турабек Хабибуллаев является самым молодым атлетом среди лицензиатов Узбекистана, которые будут защищать честь страны в главных спортивных соревнованиях четырёхлетия в Париже.
Благодаря успешному участию на мировом лицензионном турнире в Италии, который проходил 3-11 марта, Хабибуллаев завоевал лицензию на летние Олимпийские игры Париж-2024 в весовой категории -80 кг.