Parij-2024 litsenziatlari: Jahon chempioni Asadxo‘ja Mo‘ydinxo‘jayev
Farg‘ona boksining yorqin vakillaridan biri, jahon chempioni Asadxo‘ja Mo‘ydinxo‘jayev Parij-2024 yozgi Olimpiya o‘yinlarida -71 kg vazn toifasida yurtimiz sharafini himoya qiladi. Sezib turganingizdek, bugun aynan ushbu bokschimiz haqida so‘z boradi.
Mo‘ydinxo‘jayev Asadxo‘ja Zohidxo‘ja o‘g‘li 2001-yil 8-may kuni Farg‘ona viloyati Rishton tumanida tug‘ilgan. 2015-yildan dastlab o‘smirlar va yoshlar, hozirda kattalar toifasida O‘zbekiston terma jamoasi a’zosi hisoblanadi. Birinchi murabbiyi Husanboy Qo‘chqorov. Ayni paytda To‘lqin Qilichev qo‘l ostida shug‘ullanmoqda. Mo‘ydinxo‘jayev 2022-yil Iordaniya mezbonlik qilgan Osiyo chempionatida bronza medali sohibiga aylandi. 1 yil o‘tib Toshkentda tashkil etilgan jahon chempionatida kubalik 2 karra Olimpiada chempioni Roniel Iglesias, qozog‘istonlik Dulat Bekbauov kabi nomdor raqiblarini mag‘lubiyatga uchratgan holda oltin medalni qo‘lga kiritdi. Qahramonimiz “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sportchi” faxriy unvoni bilan taqdirlangan.
Mo‘ydinxo‘jayev joriy yilning 3-11-mart kunlari Italiyada o‘tgan jahon litsenzion turniridagi muvaffaqiyatli ishtiroki orqali -71 kg vazn toifasida Parij-2024 yozgi Olimpiya o‘yinlari yo‘llanmasiga sazovor bo‘ldi.

Лицензиаты Парижа-2024: чемпион мира Асадхуджа Муйдинхуджаев
Один из ярких представителей Ферганской школы бокса, чемпион мира Асадхуджа Муйдинхуджаев будет защищать честь страны на летних Олимпийских играх Париж-2024 в весовой категории до 71 кг.
Муйдинхуджаев Асадхуджа Зохидхуджа угли родился 8 мая 2001 года в Риштанском районе Ферганской области. С 2015 года является членом сначала юношеской, затем молодёжной, теперь же взрослой сборных Узбекистана. Первый тренер-Хусанбой Кучкоров. На сегодняшний день занимается под руководством Тулкина Киличева. В 2022 году Муйдинхуджаев стал бронзовым призёром чемпионата Азии в Иордании. Год спустя на чемпионате мира в Ташкенте Асадхуджа завоевал золотую медаль, победив таких именитых соперников, как 2-кратный Олимпийский чемпион Рониэль Иглесиаса из Кубы и казахстанца Дулата Бекбауова. Также он награждён почётным званием "Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан".
Благодаря успешному участию в мировом лицензионном турнире, который проходил с 3 по 11 марта этого года в Италии, Муйдинхуджаев завоевал путёвку на летние Олимпийские игры Париж-2024 в весовой категории до 71 кг.