Yurtimiz oʻzining jasoratli futbolchilarini qarshi oldi
Qatar yashil maydonlarida oʻtgan U23 Osiyo kubogida munosib ishtirok etib, mamlakatimiz uchun jamoaviy sport turlarida tarixiy Olimpiada yoʻllanmasini taqdim qilgan futbol boʻyicha Oʻzbekiston olimpiya terma jamoasi Vatanimizga qaytib keldi. Yigitlarimiz Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida tantanali kutib olindi.
Marosimda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi, Sport vazirligi, Milliy Olimpiya qoʻmitasi va Oʻzbekiston futbol assotsiasyasi rahbariyati, sportchilarimizning yaqinlari va OAV xodimlari ishtirok etishdi.
Dastavval, Prezident Administratsiyasi departament rahbari Odil Abduraxmanov futbolchilarimizni Olimpiya oʻyinlariga qoʻlga kiritilgan tarixiy litsenziya bilan qutlab, Prezident Shavkat Mirziyoyevning Oʻzbekiston olimpiya terma jamoasiga yoʻllagan tabrigini oʻqib eshittirdi. Tabriknomaning asl nusxasi jamoa bosh murabbiyi Timur Kapadzega topshirildi. Oʻz navbatida, soʻz olgan Timur Kapadze va jamoa sardori Jasur Jaloliddinov xalqimiz va davlatimiz rahbarining ishonchni oqlaganlaridan mamnun ekanliklari, endilikda bor eʼtiborlarini Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlikka qaratishlarini bildirishdi.
Eslatib oʻtamiz, jamoamiz 15-aprel – 3-may kunlari oʻtkazilgan U23 Osiyo kubogida kumush medalga sazovor boʻlib, oʻz tarixida ilk bor Olimpiya oʻyinlari yoʻllanmasini qoʻlga kiritdi.

Олимпийская сборная Узбекистана по футболу вернулась в Ташкент
Как вам известно, олимпийская сборная Узбекистана по футболу на Кубке Азии U23 в Катаре зафиксировала отличный результат. Впервые в истории страны нашим футболистам удалось завоевать лицензию на Олимпийские игры в командном виде спорта. Сегодня наши отважные ребята вернулись на Родину. В их честь в столичном международном аэропорту имени Ислама Каримова была организована торжественная церемония встречи.
В мероприятии приняли участие официальные лица Администрации Президента Республики Узбекистан, Министрества спорта, Национального Олимпийского комитета и Ассоциации футбола страны, а также, близкие спортсменов и сотрудники СМИ.
Первым выступил руководитель департамента Администрации Президента Одил Абдурахманов, искренне поздравив футболистов с завоеванием важного результата. Далее он зачитал поздравление Президента Шавката Мирзиёева олимпийской сборной Узбекистана по футболу и оригинальную версию этого поздравления вручил главному тренеру команды Тимуру Кападзе. В свою очередь Тимур Кападзе и капитан команды Джасур Джалолиддинов выразили, что они справились с важной миссией, возложенную на их плечи и оправдали доверие Главы Государства и всех наших соотечественников. Теперь всё их внимание будет сосредоточено на подготовке к летним Олимпийским играм Париж-2024.
Напомним, наша олимпийская сборная в рамках Кубка Азии, который проходил в Катаре с 15 апреля по 3 мая удостоилась серебряной медали и впервые в истории узбекского спорта завоевала лицензию на Олимпийские игры.